Ana SayfaGüncelTürk, Mızraklı ve Özgökçe’den Avrupa’daki belediye başkanlarına mektup

Türk, Mızraklı ve Özgökçe’den Avrupa’daki belediye başkanlarına mektup

HABER MERKEZİ – Görevden alınarak yerlerine kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van’ın büyükşehir belediye eşbaşkanları Avrupa kentlerindeki belediye başkanlarına mektup gönderdi. Mektupta, kayyum atanan kentlere ziyarette bulunulması talep edilerek “Sınırların ötesinden bir dayanışma sesi geldiğinde güçlenmiş hissediyoruz” denildi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, Avrupa’daki belediye başkanlarına kayyumlara ilişkin birer mektup gönderdi.

Barcelona, Paris, Londra, Stockholm, Oslo, Roma, Milano, Venedik başta olmak üzere Avrupa’daki kentlerin belediye başkanlarına gönderilen mektupta, 3,8 milyon yurttaşın yaşadığı bu üç büyük Kürt kentinin ‘HDP’nin kaleleri’ arasında yer aldığı belirtildi.

“Hükümetin darbesidir”

31 Mart seçim sonuçlarına da dikkat çekilen mektubun önemli bölümleri şöyle:

“31 Mart 2019’da yapılan belediye seçimlerinde, bu illerin belediye başkanlığını yüksek oy oranları ile kazandık; Mardin’de yüzde 56.24, Diyarbakır’da yüzde 62.93, Van’da yüzde 53.83.
“19 Ağustos 2019’da görevlerimizden uzaklaştırıldık ve yerlerimize hükümet tarafından atanan kayyımlar getirildi. Belediye meclislerimiz hem Türkiye Anayasası’nı hem de Türkiye’nin imzacısı olduğu Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartını ihlal eden keyfi bir kararla dağıtıldı.
“Bu kararı, hükümetin bir darbesi olarak görüyoruz. Bu, Erdoğan rejiminin son yıllarda çoğulcu demokrasiye ve özellikle Kürt halkının demokratik iradesine karşı yönelttiği saldırı dalgasının son örneğidir.
“15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminden sonra, o dönemki Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, milletvekillerimiz ve belediye eşbaşkanlarımız hukuksuz bir şekilde tutuklanmış; 102 belediyemizden 95’inde belediye eşbaşkanlarının yerlerine yine hukuka aykırı bir şekilde kayyımlar atanmıştı.
“2016 ve 2018 yılları arasında Kürt belediyelerinde iki buçuk yıl süren kayyım dönemi yalnızca yerel demokrasiyi engellememiş aynı zamanda zimmet, yolsuzluk, soygun ve rüşvetle belediye altyapılarını da tahrip etmiştir.
“İçişleri Bakanı, görevden uzaklaştırılmamızı ve yerlerimize atanmasını emreden yazılı açıklamasında, ‘terörizmle bağlantılı olduğumuzu’ iddia ediyor. Yerel ve uluslararası insan hakları gözlemcileri de Erdoğan rejiminin gazeteci, entelektüel, insan hakları savunucusu veya politikacı kendisine muhalif olanları aşırı geniş kapsamlı ve belirsiz olan ‘terörle mücadele’ yasalarıyla nasıl susturmaya ve bastırmaya çalıştığına dikkat çekiyor.
“Sizin de bildiğiniz üzere, demokrasilerde ‘seçme ve seçilme hakkı’ temel bir haktır. Halkın seçtikleri yine halk tarafından görevden alınabilir. Bu mektubu size yazdığımız günlerde, halkın görevden alınma kararına tepki vermesine, demokratik protesto hakkını kullanmasına tahammül edemeyen AKP iktidarı milletvekillerimize, belediye eşbaşkanlarımıza ve halka yönelik polis şiddeti ve orantısız güç kullanmaktan kaçınmıyor.
“Sınırların ötesinden bir dayanışma sesi geldiğinde güçlenmiş hissediyoruz. Ülkenizde kamuoyu oluşturma, dayanışma ağları kurma veya seçildiğimiz illeri ziyaret etme gibi girişimler yoluyla dayanışmanızı görmek bize mutluluk verecektir. Ülkemizdeki mevcut koşullar ne kadar zor olursa olsun demokrasi, adalet ve barış mücadelesini kazanacağız.”

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine yine kayyum atandı

Türk ve Mızraklı’dan yürütmenin durdurulması için başvuru


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Being woman in ISIS: The banality of evil – 2
Sonraki Haber
Cezaevinden kaçan Ali Mıngır evli olduğu Birsen Mıngır'ı öldürdü