Ana SayfaGüncelWikipedia için yapılan başvuru AYM Genel Kurulu’nda görüşülecek

Wikipedia için yapılan başvuru AYM Genel Kurulu’nda görüşülecek

HABER MERKEZİ – 2,5 yıldır Türkiye’de erişime engelli olan Wikipedia’nın ifade özgürlüğü ihlali başvurusunu karara bağlamayan Anayasa Mahkemesi Birinci Bölüm, başvuruyu Genel Kurul’a sevk etti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Birinci Bölüm, yaklaşık 2,5 yıldır yasaklı olan internet ansiklopedisi Wikipedia’nın tamamına erişimin engellenmesine ilişkin yapılan ifade özgürlüğü ihlali başvurusunu bugün karara bağlamadı, başvuruyu AYM Genel Kurulu’na sevk etti.

Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’den bu yana Türkiye’de erişim yasağı var.

İnternet ansiklopedisi Wikipedia, 29 Nisan 2017’de Türkiye’de “terör iltisakı” gerekçesiyle erişime kapatılmış, sahibi olan Wikimedia Vakfı, erişim yasağının kalkması için AYM’ye bireysel başvuruda bulunmuştu.

Bugün başvuruyu görüşen AYM Birinci Bölüm, “başvurunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görüldüğünden, Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28’inci maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca Genel Kurula sevki”ne karar verdi.

Anayasa Mahkemesi İç Tüzüğü’nün 28’inci maddesinin üçüncü fıkrası, şu hükmü içeriyor:

“Bölümlerden birinin görülmekte olan bir başvuruya ilişkin olarak vereceği karar, bölümlerin önceden vermiş olduğu bir kararla çelişecekse ya da konunun niteliği itibarıyla Genel Kurul tarafından karara bağlanması gerekli görülürse ilgili bölüm dosyadan el çekebilir. Bölüm başkanı başvuruyu Genel Kurul önüne götürmek üzere başkana iletir.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Şerzan Kurt’u öldüren polisin cezası yine indirildi
Sonraki Haber
Yerli kredi derecelendirme kuruluşu için Japonya merkezli Eurasia Rating’in hisseleri satın alınacak