Ana SayfaGüncelKılıçdaroğlu’ndan HDP’nin ‘erken seçim’ çağrısına yeşil ışık

Kılıçdaroğlu’ndan HDP’nin ‘erken seçim’ çağrısına yeşil ışık

HABER MERKEZİ – CHP lideri Kılıçdaroğlu, HDP’nin erken seçim çağrısına yanıt verdi: “HDP erken seçim talep etmekte haklı. Erken seçim çağrısında bulunmuyoruz ama getirirlerse ‘Evet’ deriz.”

24 belediyesine kayyum atanan HDP, tüm bileşenleri ile bir araya gelerek yaptığı tartışmalar üzerine hazırladığı tutum belgesini dün açıklamıştı.

İktidara erken seçim çağrısı yapılan 12 maddelik deklarasyonda muhalefete de erken seçim talebi etrafında birleşme çağrısında bulunulmuştu.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli tarafından açıklanan deklarasyonda şu ifadeler kullanılmıştı:

“Türkiye halklarının AKP-MHP sultasından kurtulması için ‘erken seçim’ diyoruz. Bu bir meydan okuma çağrısıdır. Buradan hodri meydan diyoruz! Bütün muhalefeti bu erken seçim talebinin etrafında birleşmeye ve harekete geçmeye çağırıyoruz.”

HDP’nin çağrısına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ilk yanıt geldi.

Kılıçdaroğlu, FOX TV’de katıldığı canlı yayında “Erken seçime siz ne diyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“HDP erken seçim talep etmekte haklı. Erken seçim olacakmış gibi çalışıyoruz. Erken seçim olması için bir kişinin karar vermesi gerekiyor. Erken seçim talebi gelirse, ‘Hay hay’ deriz. Erdoğan ve ekibi ülkeyi yönetemiyor.”

Seçimin ne zaman olacağını tahmin etmekte zorlandığını ifade eden CHP lideri, “Erdoğan’ın ruh sağlığı iyi değil, saldırgan. Böyle bir ortamda seçimin ne zaman olacağını bilmiyorum. Erken seçim çağrısında bulunmuyoruz ama getirirlerse ‘Evet’ deriz” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, “İstiyorlarsa yarın sabah getirsinler biz seçime onay veririz” diye de ekledi.

Parlamenter sisteme dönülmesi gerektiğini de belirten Kılıçdaroğlu, HDP yönetimindeki belediyelere kayyum atanmasına ilişkin “Seçime giriyorum ve kazanıyorum. Bir gün sonra vali yazı yazıyor. Baştan gelseniz seçime giremezsin deseniz. HDP de başka birini aday gösterir” dedi.


‘Sine-i millet’ tartışması: HDP’den ‘çekilmeme’ mesajı ve erken seçim çağrısı


Karınca, BirGün

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Güvensiz güvenli bölgeler – Elend Aydın
Sonraki Haber
Başkaya: Rejimi değiştirmekten başka şansımız yok