Ana SayfaÇalışma YaşamıFransa’da emeklilik reformuna karşı süresiz genel grev

Fransa’da emeklilik reformuna karşı süresiz genel grev

HABER MERKEZİ – Fransa’da yarın genel greve çıkılıyor. Macron yönetiminin hazırladığı “emeklilik reformu”na tepki için süresiz çıkılan grevin başını toplu taşımacılar çekiyor.

Fransa’da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin hazırladığı “emeklilik reformu”na tepki için süresiz greve gidiliyor.

Yarın yapılacak grev, ülkenin en uzun süreli eylemleri olarak tarihe geçen Sarı Yelekliler’in isyanı devam ederken yapılacak.

Başkent Paris’teki Gare de l’Est tren garında toplanacak eylemciler, Nation Meydanı’na kadar yürüyecek.

bianet’in haberine göre söz konusu “reform”, emeklilikte memur ve işçi ayrımını ve onlara tanınan ayrıcalıkları kaldırmayı, emeklilik yaşını kademeli olarak 62’den 64’e çıkarmayı öngörüyor ve bu reformun birçok sektörü olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Greve gidecekler arasında ulaşım, güvenlik, sağlık, eğitim, sanayi ve tarım çalışanları bulunuyor.

Genel grev kapsamında yarın ülke genelindeki okulların yüzde 65’i kapalı olacak, Paris’te 16 metro hattının 11’i sefer yapmayacak.

Ertesi gün de toplu taşıma araçlarının grevden etkilenmesi bekleniyor.

Diğer yandan Macron’un NATO zirvesi sonrası yurt dışı ziyaretlerini bir süreliğine iptal ettiği belirtildi.

Sarı Yelekliler isyanı

2018’in Ekim ayında örgütlenen ve 17 Kasım 2018 tarihinde farklı merkezlerde yüz binlerce kişinin yollara çıkmasıyla eylemlerine başlayan Sarı Yelekliler bir yılı aşkındır sokakta.

Akaryakıt zamları ve vergi adaletsizliğine karşı başlayan Sarı Yelekliler’in eylemleri iktidar karşıtı isyana dönüşmüştü.

Fransa’nın en uzun süreli eylemleri olarak tarihe geçen bu isyanda 11 kişi yaşamını yitirirken, 4 bini aşkın kişi de yaralanmıştı.

Protestocular her araçta bulunması zorunlu olan fosforlu sarı yelekleri giydikleri için ise “Sarı Yelekliler” olarak adlandırılıyor.

Sarı Yelekliler isyanı üzerine gazetemizde yayınlanan iki özel içeriğe de aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bir erkek boşanma aşamasında olduğu kadını ağır yaraladı
Sonraki Haber
İki ilde HDP'ye operasyon: 18 siyasetçi tutuklandı