Ana SayfaEkonomiYeni vergi düzenlemesi Resmi Gazete’de

Yeni vergi düzenlemesi Resmi Gazete’de

HABER MERKEZİ – Resmi Gazete’de yayımlanan yeni vergi düzenlemesinde; internet alanında reklam alanlar, müzik, video, oyun satışı Dijital Hizmet Vergisi’ne tabi olacak. Bunun yanı sıra hakemler, sporcular, kiralık otomobiller, gelir vergisi tarifeleri ile vergi cezaları düzenlemelerinde de değişikliğe gidildi.

21 Kasım’da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan “Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kanuna göre, internet alanında reklam alanlar, müzik, video, oyun satışı Dijital Hizmet Vergisi’ne tabi olacak.

Gelir ve sporcu vergisi

Bunun yanı sıra hakemler, sporcular, kiralık otomobiller ve gelir vergisi tarifeleri ilgili vergi düzenlemeleri de değişiklikle kabul edildi.

Kanunla gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenerek üst dilim yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarılacak. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında gelir vergisi verecek.

Mevcut tarifenin ilk 4 dilimi korunarak 500 bin liraya kadar gelir elde eden grupların vergi yüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı, yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılacak.

Mevcutta sözleşmesi bulunan sporcular için bu sözleşmenin bitimine kadar gelir vergisi kesintisi yüzde 15 olarak uygulanacak. 31 Ekim 2019 itibarıyla yapılan sözleşmelerde kesinti yüzde 20 olarak uygulanacak.

Konaklama vergisi

Ayrıca konaklama ve değerli konut vergisi de düzenlemeler arasında yer aldı.

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen geceleme hizmeti ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ile havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi hizmetler “konaklama vergisi”ne tabi olacak.

Kanunla 2019 yılı ücret gelirlerine, bu yıla ilişkin 2020’de verilecek gelir vergisi beyannameleri dahil, yapılan değişiklik öncesi mevcut tarife uygulanacak.

1 Ocak 2020’den itibaren elde edilen ücret gelirleri ise yeni tarifenin Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre, 2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmış haliyle uygulanacak.

Vergi cezaları

Vergi cezaları düzenlemelerinde de değişikliğe gidildi.

Vergi ziyaı cezalarında ilk kez işlenip işlenmediğine bakılmaksızın indirim oranı yüzde 50 olarak belirlenecek.

Uzlaşma halinde ödenecek vergi ziyaı cezası için yüzde 25 indirimden yararlanılmasına imkan sağlanacak.


Kanunla ilgili ayrıntılı bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İstinaf cezaları bozdu: Hayatın Sesi Televizyonu yöneticilerine beraat
Sonraki Haber
Hindistan'da mahkemeye giderken yakılan kadın yaşamını yitirdi