Ana SayfaGüncelBahçeli İdlib konusunda yine Rusya’yı hedef aldı

Bahçeli İdlib konusunda yine Rusya’yı hedef aldı

HABER MERKEZİ – MHP lideri Bahçeli, Moskova’dan gelen “provokasyondan kaçınılması” uyarısına rağmen İdlib üzerinden bir kez daha Rusya’yı hedef aldı, “Herkese başka konuşan Rusya’yı hiçbir makyaj gizleyemez” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis grup toplantısında Suriye’nin İdlib vilayetindeki son gelişmelere değinerek, bir kez daha Rusya’yı hedef aldı.

“(Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad gitmeden, koltuğundan indirilmeden barış ve huzur mumla aranacaktır” diyen Bahçeli, İdlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri’na ait gözlem noktalarının ‘taciz ve tahrik kıskacında’ olduğunu söyledi.

Bahçeli, “Esad direk Rusya da endirekt şekilde Türkiye’nin karşısında mevzilenmiştir” dedi.

Suriye hükümet güçlerinin gözlem noktalarının gerisine Şubat ayı sonuna kadar çekilmesinin ‘barış ortamı için bir mecburiyet’ olduğunu savunan Bahçeli, “Türkiye’nin şakası yoktur. Yeni şehit haberleri Esad’a pahalıya mal olur. Türk heyetinin Moskova’daki görüşmeleri makul bir hamle. Rejim unsurlarının geri çekilmesi kendi hayırlarına” diye konuştu.

Bahçeli, sözlerinin devamında da Moskova’yı hedef alarak, “Herkese başka konuşan Rusya’yı hiçbir makyaj gizleyemez. İran desen Esad’ı Türkiye’ye kışkırtmayı iş edinmiştir” dedi ve ekledi:

“Kimse bize maval okumasın biz Rusya’yı 93 Harbi’nden biliriz. Biz Rusya’yı Yalta Konferansı’ndan biliriz. Biz sıkacağımız eli atacağımız yumruğu biliriz.”

Rusya uyarmıştı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Türkiye’yi “Suriye’deki gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamalarda provokasyon yapmaktan ve İdlib’de tansiyonu yükseltmekten kaçınmaya” çağırmıştı.

MHP lideri Bahçeli’nin yaptığı açıklamalara dikkat çeken Rusya Dışişleri, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortağının Türk askerlerinin hayatını kaybetmesinden Rusya ve Suriye hükümetlerini sorumlu tutmasının anlaşılmaz bir yorum” olduğunu vurgulamıştı.

Bahçeli, geçen Salı günü partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı açıklamada “Katil Esad defolup gidesiye kadar yüreğimiz soğumayacaktır. Esad katildir, husumetin kaynağıdır. Hem Suriye hem Türkiye’yi eş zamanlı idare etmeye çalışan Rusya iyi niyetli değildir. Hükümetin Rusya ile ilişkilerini gözden geçirmesi samimi dileğimizdir” demişti.

Ne oluyor?

Suriye hükümet güçlerinin son haftalarda muhaliflerin elindeki son bölge olan İdlib ve çevresine düzenlediği operasyonlar ve neticesinde elde ettiği toprak kazanımları, Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğini zedeliyor.

Esad’a karşı savaşanları destekleyen Türkiye iki hafta içinde 13 Türk askerinin hayatını kaybetmesine yol açan saldırıların ardından Suriye hükümet güçlerinin geri çekilmesi için ültimatom vermişti.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye güçlerinin Şubat ayı sonuna kadar gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde “gereğini yaparız” demişti.

Fotoğraf: AFP

Öte yandan Türkiye ve Rusya heyetlerinin, İdlib’le ilgili Moskova’da yürüttükleri görüşmelerin ikinci günü.

Taraflar Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda bir araya gelirken, görüşmelere diplomatların yanı sıra askeri ve istihbarat yetkilileri de katılıyor.


İdlib çıkmazı: Rusya’dan Türkiye’ye ‘Bahçeli’ uyarısı

Esad: Kuzeyden gelen boş seslere rağmen operasyonlar sürecek
Önceki Haber
Hasankeyf'e girişler kapatıldı
Sonraki Haber
Kışanak ve Anlı hakkında 'eşbaşkanlık' davası