Ana SayfaGüncelDSÖ Türkiye Ofisi’nden izole olanlara ‘psikolojik sağlık’ uyarısı

DSÖ Türkiye Ofisi’nden izole olanlara ‘psikolojik sağlık’ uyarısı

HABER MERKEZİ – DSÖ Türkiye Ofisi Ruh Sağlığı Program Yöneticisi Doç. Dr. Kahıloğulları, Corona virüsü salgını nedeniyle kendini izole edenlerin psikolojik sağlıklarını koruyabilmeleri için çeşitli önerilerde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi Ruh Sağlığı Program Yöneticisi Doç. Dr. Akfer Karaoğlan Kahıloğulları, Corona virüsü salgını nedeniyle kendini izole eden yurttaşların günlük rutinlerini korumalarını istedi.

Kahıloğulları, virüsün yayılımını önlemek kadar virüsle ilişkili ortaya çıkabilecek sağlık problemlerini önlemenin de önemine dikkat çekti.

Milliyet’ten Aykut Yılmaz’a konuşan Kahıloğulları, “Korkmazsak, kaygı duymazsak önlem almayız. Eğer çok fazla kaygı duyarsak bu da gerçeği değerlendiremememize yol açar” dedi ve ekledi:

“İki nedenden ötürü evde izolasyon hepimizi zorluyor. Bir; kendimizi engellenmiş hissediyoruz. Bir de çok fazla sıkıntı hissi oluyor. Evde neler yapılabilir diye pratiğimizi kaybetmiş durumdayız.”

Doç. Dr. Kahıloğulları evden çalışan, kendisini evde izole eden, sokağa çıkmayanlara, psikolojik sağlıkları için şunları önerdi:

“Günlük rutininizi koruyun. Normalde sabah 08.00’de kalkıp işe gidiyorsanız, yine 08.00’de kalkın. İşe gidecekmiş gibi hazırlığınızı yapın.
“Evinizin bir bölümünü kendinize çalışma yeri olarak ayarlayın.
“Diğer rutin çocuklar için okul. Bu süreci tatil olarak görmekten çok uzaktan eğitim olarak düşünüp, uzaktan eğitim ile ilgili ne yapabilirsek…
“Yaşlılar ne yapıyorlardı? Sabah kalkıyorlardı belki dışarı çıkıyorlardı. O rutini sokağa çıkmak değil de balkona çıkmak olarak yapsınlar.
“Eğer bir ergen grubuysa, sosyal medyadan düzenlenebilecek arkadaş oturumu yapılabilir.”

Özellikle yalnız yaşayan bireyler için bu sürecin çok zorlu olabileceğini vurgulayan Kahıloğulları, zorlayıcılığı daha da artıran pek çok faktör olduğunu, bunlardan ilkinin ‘hastalık korkusu’ olduğunu belirtti.

İzolasyonun ne kadar süreceğini bilmediklerini ifade eden Kahıloğulları, “Bazı bireylerde ‘Bu süreç uzarsa acaba ihtiyaçlarımı karşılayabilecek miyim?’ diye kaygı var. Bu zorluğu artıran bir neden de yetersiz bilgilenme ya da bilgi kirliliği nedeniyle kaygı düzeyindeki artış” dedi ve şöyle devam etti:

“Sürekli sokakta ölen kişilerin olduğu haberi geliyor. Bu bilgilerin doğruluğunu teyit etme şansı olmayabilir. Bu, insanların kaygısını artırıyor. Bu konuda diyoruz ki; mümkün olduğu kadar temiz bilgiye ulaşıp, sosyal medyada limit belirleyin. Bilginizi güncelleyin ama kirli bilgiden uzak durun.”

Canlı Blog | Covid-19 pandemisinde son durum

CİSST raporu: Cezaevlerinde sosyal mesafe sıfır, yemekler kötü, hijyen yok

Salgınla işsizlik arasına sıkıştırılan işçiler ölümle sınanıyor

Previous post
Canlı Blog | Covid-19 salgını: Vakalar 500 bini aştı, ölü sayısı artıyor
Next post
Antarktika üzerindeki ozon tabakası kalınlaşıyor