Ana SayfaGüncelİkinci yargı paketi Meclis’te, hangi düzenlemeleri içeriyor?

İkinci yargı paketi Meclis’te, hangi düzenlemeleri içeriyor?

HABER MERKEZİ – AKP Grup Başkanvekili Muş, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklik öngören ikinci yargı paketini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını, infaz düzenlemesiyle ilgili de son aşamaya geldiklerini söyledi.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda değişiklik öngören 2’nci yargı paketini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı.

İnfaz düzenlemesiyle ilgili son aşamaya geldiklerini de söyleyen Muş, “Meclis’te önümüzdeki hafta diğer siyasi parti gruplarıyla görüşmeler yapacağız. Onlarla görüştükten sonra teklifimizi nihai hale getirip Meclis Başkanlığı’na sunacağız” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakan Abdulhamit Gül ise “Yılda 4 milyonun üzerinde açılan davayı doğrudan ilgilendiren bir düzenleme söz konusu” dedi.

Peki, AKP’nin Meclis’e getirdiği 63 maddelik teklifte neler var? BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre bazı önemli düzenlemeler şöyle:

Resen SEGBİS yolu açılıyor

Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılıma kriterler getiriliyor.

Mevcut yasada SEGBİS’le duruşmaya katılmak ancak tarafların rızasına bağlıydı. Ancak yeni düzenlemeyle, tarafların rızasının yanı sıra mahkemeler resen de ses ve görüntü nakli aracılığıyla duruşmaya katılım sağlayabilecek. Tanık, arabulucu gibi diğer ilgili tarafların da yine bu yöntemle dinlenebilecek.

Ayrıca “fiili engel veya güvenlik” gerekçesiyle duruşmanın bulunduğu yerde yapılamaması halinde il sınırları içinde başka bir yerde duruşma yapılabilecek.

Vekil hariç avukatlar salondan çıkarılabilecek

  • Duruşma sırasında hakim tarafından salondan çıkarılacak kişiler kapsamına avukatlar da alınıyor. Buna göre duruşma sırasında, taraf vekili sıfatı bulunmayan avukatlar, duruşma düzeninin bozmaları halinde hakim tarafından salondan çıkarılabilecek.
  • Birden fazla hakimin heyet halinde yargılama yaptığı mahkemeleri ifade eden “toplu mahkemeler”de, tüm kararların mahkeme heyeti tarafından verilmesi zorunluluğu getiriliyor. Ancak mahkeme başkanı iş veya davanın özelliğine göre tahtikatın heyetçe veya tahkikat hakimi olarak görevlendirilecek bir üye tarafından yürütülmesine de karar verebilecek.
  • Belgelerde, okuma yazma bildiği halde imza yerine mühür, bir alet ya da parmak izi kullanılması, noter onayına bağlanıyor.
  • Bilirkişi raporlarına iki hafta olan itiraz süresi, zorunlu hallerde bir kereye mahsus olma üzere iki hafta daha uzatılabilecek.
  • Sulh hukuk ve asliye hukuk mahkemeleri ile özel yasalarla kurulan mahkemelerin yargı çevresini belirleme yetkisinin kapsamı genişletiliyor. Mevcut yasada sadece büyükşehir belediyesi bulunan illerde, Adalet Bakanı’nın önerisi üzerine HSK’de olan olan yargı çevresini belirleme yetkisi, tüm illeri kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Boşanma, velayet davaları gizli duruşmayla yapılabilecek

  • Duruşmanın gizli yapılması halleri arasına “yargılama ile ilgili kişilerin korunmaya değer üstün menfaatinin bulunması” hali de ekleniyor. Böylece, örneğin, boşanma, velayet davalarında, taraflardan birinin üstün menfaati ya da çocuğun üstün menfaati gerekçesiyle gizlilik talebinde bulunulabilecek. Ayrıca ticari sır gerekçesiyle de yine gizli duruşma talep edilebilecek.
  • Reddi hakim nedenleri arasında, daha önce aynı uyuşmazlıkta arabuluculuk veya uzlaştırmacılık yapmış olma koşulu da ekleniyor.
  • Hukuk yargılamasında sulh ve arabuluculuğun etkinliğinin artırılması amacıyla yargıca verilen yetki artılıyor. Bu yargılamalarda hakimler taraflara sulh ve arabuluculuğun esasları, süreci ve hukuki sonuçları hakkında aydınlatıcı ilgi vererek, bu yöntemi önerebilecek.

Tüketici mahkemesine başvuruda arabulucu zorunluluğu

Türk Ticaret Kanunu’na eklenen maddeyle, dava şartı, arabuluculuğa tabii uyuşmazlıkların kapsamı genişletiliyor.

Buna göre tüketici tüketici mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda da dava açılmadan önce arabulucuya başvurulması koşulu getiriliyor.

Ancak tüketici hakem heyetinin görevi kapsamındaki uyuşmazlıklar veya tüketici hakem heyetine yapılan itirazlar bu kapsama girmeyecek.

Davanın tüketici lehine sonuçlanması halinde arabuluculuk ücreti davalıdan tahsil alınacak. Ancak, bu düzenleme yasalaştığı tarihte süren davaları etkilemeyecek.


‘Corona’ya karşı siyasileri kapsamayan af yasası yolda


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Benzin ve motorine zam
Sonraki Haber
'Corona sınıfsal uçurumu derinleştiriyor' diyen İSİG'den 12 acil talep