Ana SayfaGüncelTepki ve tartışmaların ardından RTÜK’ten Ülke TV’ye ceza

Tepki ve tartışmaların ardından RTÜK’ten Ülke TV’ye ceza

HABER MERKEZİ – Tepkiler ve uzun tartışmaların ardından “Listem hazır. Ailemiz en az 50 kişiyi götürür” diyen Sevda Noyan’ın sözlerinin sarf edildiği programı gündemine alan RTÜK, yayında “toplumun kin ve düşmanlığa tahrik edildiği; toplumda nefret duyguları oluşturulduğu” gerekçesiyle Ülke TV’ye üç kez program durdurma cezası verdi. Karar oybirliğiyle alındı.

Sevda Noyan’ın Ülke TV’de sarf ettiği şiddet içerikli sözler uzun süren tepki ve tartışmaların ardından Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) gündemine girdi.

Noyan’ın sözleri ile ilgili toplanan RTÜK, programı yayınlayan Ülke TV’ye üç kez program durdurma cezası verdi. Kararın oybirliği ile alındığı belirtildi.

Kararı, RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı duyurdu.

Sevda Noyan, Esra Elönü’nün sunduğu Ülke TV’deki “Arafta Sorular” adlı programında, “15 Temmuz kursağımızda kaldı, istediklerimizi yapamadık. Bizim aile 50 kişiyi götürür. Biz çok donanımlıyız maddi manevi olarak. Bizim sitede halen 3-5 kişi var, benim listem hazır” demişti.

RTÜK’ün CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı Noyan’ın sözlerini kurulun gündemine taşıyacağını açıklamış, ancak konu RTÜK gündeminde görüşülmemişti.

Bu nedenle eleştirilen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, hiçbir kanal arasında ayrımcılık yapmadığını savunmuş; Ülke TV ve Noyan konusunda RTÜK’ün sonraki toplantıları için rapor hazırlanacağını söylemiş, “Darbeyi övenlerin karşısında söylenenleri biz cezalandırmak gibi bir pozisyonda değiliz. Çok büyütülecek bir konu değil” demişti.

Şahin, tepkilerin ardından yaptığı ikinci açıklamada ise sözlerinin çarpıtıldığını savunarak, “Sevda Noyan’ın söylemleri kamu vicdanını derinden yaralamıştır, uzman raporu gündeme geldiğinde gereği yapılacaktır” demişti.

Öte yandan sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Noyan, 20 Mayıs’ta Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne giderek, Basın Suçları Soruşturma Bürosu’na ifade vermişti.
Önceki Haber
Cami hoparlörlerinden müzik yayını soruşturmasında bir tutuklama
Sonraki Haber
Cezaevlerinde 'Corona': Silivri’de bir tutuklu hayatını kaybetti, 82 vaka var