Ana SayfaÇalışma YaşamıÖzak Tekstil yöneticileri ile güvenlik görevlileri işçileri darp etti

Özak Tekstil yöneticileri ile güvenlik görevlileri işçileri darp etti

HABER MERKEZİ – Urfa’daki Özak Tekstil tarafından DİSK üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, görüşmeye gittikleri fabrikada yöneticiler ve güvenlik görevlileri tarafından darp edildiklerini açıkladılar.

Urfa 1’inci Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Özak Tekstil Fabrikası’nda Corona virüsü salgını sürecinde işten çıkarılan Devrimci İşçiler Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) üyesi işçiler, DİSK Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen ile birlikte, Genel İş Urfa Şubesi’nde açıklama yaptı.

Mehmet Türkmen ve işçilerden Ahmet Yusuf Çalı ile Erkan Taş, görüşmeye gittikleri fabrikada yönetim kurulu üyeleri ve güvenlik görevlileri tarafından darp edildiklerini söyledi.

Açıklamada konuşan Türkmen,  fabrika yönetiminin DİSK üyesi olan işçileri tehdit ederek, istifaya zorladığını ve bunun suç olduğunu söyledi.

Daha öncede fabrikada yaşanan benzer olaylar hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirten Türkmen, fabrika önünde yapmak istedikleri açıklamanın da engellendiğini dile getirdi.

“Bugün de valiliğin yasak kararı bahane edilerek, işçilerin fabrika önünde beklemesine izin verilmedi. Jandarma, polisler tarafından engellendi ve görüşme taleplerine izin verilmedi. Bu sırada 2 arkadaşımız fabrika güvenliği tarafından darp edildi. Kollarında morluklar oluştu.
Yine fabrika yönetimi tarafından arkadaşlarımız tehdit edildi. Bugün bir kez daha işçilere karşı suç işlendi. Bu baskılar ile işçilerin hak arama mücadelelerini engelleyeceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Biz asla sendikal hakkımızdan, örgütlenme hakkımızdan ve emeğimiz için verdiğimiz mücadeleden taviz vermeyeceğiz.”

İşçilere darp ve tehdit

İşçilerden Ahmet Yusuf Çal da fabrikada maruz bırakıldıkları şiddeti şöyle anlattı:

“İşe geri alınmamız sürekli ertelendi. Bizde bu duruma karşı fabrika yönetimi ile görüşmek istedik, izin verilmedi. Kapıdan içeriye alınmadık. Fabrika yönetimi ve güvenlikçiler tarafından darp ve tehdit edildik. Daha sonra jandarmayı çağırdılar. Hiçbir açıklama yapmadılar.”

İşten çıkarılma nedenlerini sormak için fabrikaya giden ve darp edilen işçilerden Erkan Taş da “Sabah hakkımızı aramaya gittik. Neden işe alınmadığımızı sorduk. Sırf DİSK’e üye olduğumuz için bizi içeriye almadılar. Ve darp edildik” ifadelerini kullandı.

Previous post
Hassuni Mağaraları’nın UNESCO geçici listesine alınması için çalışma
Next post
Mardin Belediyesi'nde usulsüzlük: Üst düzey yöneticilere suç duyurusu