Ana SayfaGüncelAdana Tabip Odası’dan pandemiye ilişkin öneri ve uyarılar

Adana Tabip Odası’dan pandemiye ilişkin öneri ve uyarılar

HABER MERKEZİ – Hem ülke genelinde hem de Adana’da Covid-19 pozitif vaka sayısının arttığını söyleyen Adana Tabip Odası Başkanı Selahattin Menteş, “Sahada yaşananlar pandeminin iyi yönetilemediğini göstermektedir” dedi, öneri ve uyarılarda bulundu.

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş, Covid-19 salgınında gelinen son duruma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ülke genelinde ve Adana’da bayram tatilinden sonra Corona virüsü vaka sayılarının gittikçe arttığını söyleyen Menteş, mevcut durumun belirtilenin çok üstünde olduğunu gösteren verilerin kendilerine geldiğini ifade etti.

Menteş, “9 Ağustos günü Türkiye geneli yeni Covid-19 hasta sayısı bin 182 olarak açıklanmıştır. Sağlık müdürlüğünü ve yetkilileri bu tarihteki Adana’daki yeni vaka sayılarını açıklamaya davet ediyoruz” dedi.

Adana Tabip Odası Başkanı, söz konusu tarihte açıklanan hastaların yarısının Adana’dan çıktığını, güvensizliğin olduğu yerde pandeminin yönetilemeyeceğine inandıklarını ve hem rehavetin hem de paniğin önlenmesinin yolunun halka açık olup, güven vermek olduğuna işaret etti.

Sağlık çalışanlarının durumu

“Mücadele özellikle acil çalışanları olmak üzere bir kaç branşın üzerine yıkılmış durumdadır” diyen Menteş, sözlerini şöyle sürdürdü:

Covid-19 testleri acillerde yapılmakta bu da trafik kazaları, kalp krizleri gibi acil vakalarla ilgilenen acil hekimleri üzerinde yeni ağır yükler getirmektedir. Bu süreçte mevcut acil başvuruları ile Covid-19 kaynaklı başvurular neredeyse birbirine eşittir.

Normal başvurular ile Covid hastaları birbirine karışmış olarak hizmet edilmeye çalışılmaktadır. Acil hekimi arkadaşlar karar verme sürecinde yer almamakla birlikte yukarıdan direktifle ve yoğun tempoda çalışmaya zorlanmaktadır.

Özellikle acil hekimleri, enfeksiyon, yoğun bakım ve göğüs hastalıkları uzmanları başta olmak üzere tüm sağlık çalışanları tükenmişlikle karşı karşıyadır. Bu durum ileride telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açacaktır.

‘Pandemi iyi yönetilemiyor’

İstifa eden ve istifa etmeyi düşünen sağlık çalışanları olduğu konusunda bilgilerin kendilerine geldiğini ifade eden Menteş, bir an önce sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunun artırılması gerektiğini belirtti.

Pandemide başarıya ulaşmanın yolunun bulaşı ve hastalanmayı önlemek olduğunu söyleyen Menteş, “Sahada yaşananlar pandeminin iyi yönetilemediğini göstermektedir” dedi ve ekledi: “Ben yaptım oldu ile pandemi yönetilemez.”

Menteş, “Pandemi ortaklaşa ve düzgün planlamayla yönetilir. Adana Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği derhal alınacak kararlara aktif olarak dahil edilmeli, Bilim Kurulları daha etkin çalıştırılmalıdır” önerisini sundu.

Adana Tabip Odası Başkanı Menteş, pandemi yönetimine dönük önerilerini şöyle sürdürdü:

Bin 550 yataklı Adana Şehir Hastanesi’nde yaklaşık 200-250 yatak, 400-450 yataklı Adana Yüreğir Devlet Hastanesi’nde 150 yatak ayrılarak bu iş yönetilemez. Derhal pandemi hastaneleri belirlenerek veya şehrin belirli bölgelerine test merkezleri kurularak, hastaların nereye gitmeliyim kaygısı ortadan kaldırılmalıdır. Pandemi hastanelerinin belirlenmesi aynı zamanda hastanelere gelmekten çekinen diğer hastaların da rahatlamasını sağlayacaktır.

Çözüm önerileri ve halka uyarı

Pandemiden korunma konusunda çözüm önerilerinde de bulunan Menteş, bunları şöyle sıraladı:

Sağlık Bakanlığı’na çağrımız test sayılarınızı çoğaltın ve pozitif hasta yakınlarına ve bulaş olasılığı olanlara acilen test yapınız. Pozitif hastalara eğer hastanede yatırmak gerekli değil ise güçlü filyasyon ile katı izolasyonu gerçekleştirin. Evde izolasyon sağlanamayacak olanları toplu izolasyon alanları oluşturarak oralara alın.

Halkı panik ve rehavetten korumak için inanılır rakamları açıklayın. Halkın hareketliliğini kısıtlayıcı önlemler alın. Düğün, taziye ve belli sayının üstündeki toplantıları kısıtlayın. Eğlence merkezleri ve restoranların kalabalıklığını önleyecek tedbirleri alın. Zorunlu iş alanları dışında çalışanların haklarını gözeterek evde çalışma veya ücretsiz izin konusunda çalışmalar yapınız.

Halka da çağrıda bulunan Menteş, sözlerini şöyle tamamladı:

Maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uyunuz. Hastanede yatış koşulları yok ise izolasyon kuralları doğrudur ve ona uyunuz. Kalabalıklardan uzak durun ve kalabalık oluşmasına katkı vermeyin. Gerekli değil ise seyahat yapmayın. Doktorunuzun önerilerine uyup, onlara güvenin. Bu yıl düğün yapmayın, seneye birlikte halay çekelim.”

Previous post
'101 Aksaçlı'nın çağrısına katılan 404 yurttaştan ortak açıklama
Next post
İş cinayetleri raporu: Temmuz'da en az 164 işçi hayatını kaybetti