Ana SayfaMedyaTGS’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Şiddetin emrini veren iktidardır

TGS’den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Şiddetin emrini veren iktidardır

HABER MERKEZİ – İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlüğe girmesinin 6. yıldönümünde bir açıklama yapan TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi tartışan, hemen her gün polis şiddetinin sergilenmesine ses çıkarmayan hatta şiddetin emrini veren iktidardır” ifadelerini kullandı.

Bugün, kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’nin 6. yıldönümü.

Ve erkek şiddetinin her geçen gün tırmandığı Türkiye’de iktidarın sözleşmeden çekilebileceğini açıklamasının ardından gelen tepkiler sürüyor.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu da hem sözleşmenin yıldönümü nedeniyle hem de süren tartışmalara ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Türkiye’nin, 2011 yılında imzalanan İstanbul Sözleşmesi’ni 2012’de ilk kabul eden ülke olduğu hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

2014’ten bu yana yürürlükte olan ve tam adı ‘Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ olan sözleşmenin İstanbul adını taşıması, olumlu anlamda bir ayrıcalık olması gerekirken, sözleşmenin Türkiye’de 2020’de tartışma konusu haline getirilmesi kabul edilebilir değildir.

İktidarın sözleşmeye karşı bir algı kampanyası yürüttüğü kaydedilen açıklamada, “Neden altında imzanızın bulunduğu İstanbul Sözleşmesi’ni bugün birtakım algı kampanyalarıyla şeytanlaştırıyorsunuz?” diye soruldu.

‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’

Açıklamada, ayrıca yaşamını yitiren kadınların isimlerine de yer verilerek, şöyle denildi:

2008’den bu yana erkekler tarafından katledilen binlerce kız kardeşimizin artık aramızda olmayışının sorumlusu, bir Kadın Bakanlığı’na ihtiyaç varken mevcut Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nı kapatıp yerine Aile ve Sosyal Bakanlığı kuran, kadını aile içine hapsederek anne ve eş olarak tarif eden, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi tartışan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı giderek artan oranda günlük hayatın düzenlenmesinde söz sahibi kılan, hemen her gün polis şiddetinin sergilenmesine ses çıkarmayan hatta şiddetin emrini veren iktidardır.

Emir komuta zinciri içinde hareket ederek, meslek ahlakını unutarak, kadınların İstanbul Sözleşmesi isyanını görmezden gelerek, saklayarak, daha da kötüsü sözleşmenin karşısında saf tutarak yaptığınız yayınlar nedeniyle öldürülen kadınların kanı sizin de elinizdedir. ‘Meslektaş’ diyemediğimiz, hayatı dine göre, sözüm ona ‘örf ve adetlere’ göre tasarlamanın peşinde bazı isimler tarafından yazılan yazılarda, atılan gazete manşetlerinde, başlıklarda İstanbul Sözleşmesi’nin aileyi yok ettiği iddia edilmektedir. Kadınlar yok olsun ama aile yok olmasın diyen bu zihin yapısı, karşısında kadın hareketini bulacaktır. Kadına yönelik şiddet haberleri bitene kadar mücadelemiz sürecektir” diye belirtildi.

Biz kadın gazeteciler, kadın hareketinin sözleşmenin yürürlüğe girmesinin yıldönümü olan 1 Ağustos’ta sosyal medyada, sözleşmenin AKP MYK’sında görüşüleceği tarih olan 5 Ağustos’ta ülkenin dört bir yanında gerçekleşecek olan kadın eylemlerinde yer alacağımızı bildiriyor, #İstanbulSözleşmesindenVazgeçmiyoruz sözünü sahipleniyor, bu sözü büyütmek için tüm meslektaşlarımıza çağrı yapıyoruz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Kanun benim' diyen jandarma, LGBTİ+ gence şiddet uygulayıp, kendisi darp raporu aldı
Sonraki Haber
Şengül Vatansever’i yakarak öldüren Ümit Varol’a verilen 'iyi hal' indirimi kaldırıldı