Ana SayfaGüncelHrant Dink Vakfı’na tehdit mesajı gönderenler tahliye edildi

Hrant Dink Vakfı’na tehdit mesajı gönderenler tahliye edildi

HABER MERKEZİ – Hrant Dink Vakfı’na mail yoluyla tehdit içerikli mesaj gönderilmesine ilişkin haklarında dava açılan ve sadece dört aydır tutuklu bulunan Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan, tahliye edildi.

Mayıs ayında Hrant Dink Vakfı’na elektronik posta yoluyla ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ ifadesini de içeren tehdit mesajları yollanmıştı. Söz konusu mesajlarda, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ve dernek avukatı da ölümle tehdit edilmişti.

Haklarında ‘zincirleme tehdit’ suçlamasıyla dava açılan Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan, ikinci duruşmada tahliye edildi.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya iki sanık tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşma hakimin iddianameyi okumasıyla başladı. Ardından sanık Ersin Başkan’a söz hakkı verildi.

Başkan, “Hrant Dink Vakfı’nın basın açıklamasını gördüğüm için tepki amaçlı e-postayı attım. Suçlamayı kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum” dedi.

Diken’den Canan Coşkun’un haberine göre, hakimin Başkan’a soruşturma aşamasında verdiği ifadeyi okuduktan sonra sanığa sormadan önceki beyanını kabul ettiğini yazdırması dikkat çekti.

Gördüğü videolardan sarsılmış

Başkan’dan sonra söz hakkı sanık Hüseyin Ateş’e verildi. Ateş, şunları söyledi:

Ben bu olaylar yaşanmadan önce internette gördüğüm videolar nedeniyle sarsılmıştım. Üyelerin bu durumdan haberleri olsun diye bilgi vermek istedim. Psikolojik ilaçlar kullanıyorum. O gün ilaç kullanmamıştım. Tehdit etmek istemedim, Türk bayrağına yapılan hakareti görünce yazmak istedim. Burada da ilaç kullanıyorum, hatta dozu da yükseltildi.

Sanıkların avukatı da müvekkillerinin beyanlarına katıldığını söyledi.

Ardından Hrant Dink Vakfı avukatlarına söz hakkı verildi.

Avukat Deniz Dink, sanık Hüseyin Ateş’e soruşturma aşamasında Fethiye Çetin’in fotoğrafını gördüğünü söylemesi ile ilgili sorular sordu.

Dink, Ateş’e Fethiye Çetin’in fotoğrafını kimin gösterdiğini, onu en son ne zaman gördüğünü ve neden özellikle Fethiye Çetin’i hedef aldığını sordu.

Sanık Ateş de, Çetin’i şahsen tanımadığını kaydederek şunları söyledi:

Televizyonda, internette gördüğüm açıklamalarından dolayı kendisini biliyorum. Kendisine mektup yazıp özür de diledim. Onu en son Instagram’da gördüm. Sürekli onun açıklamalarını gördüğüm için onun adını verdim. Benim hiçbir terör örgütüyle de ilgim yoktur.

‘Benzer tehditler yapılmıştı’

Ardından Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu söz aldı.

Hrant Dink cinayeti öncesinde de benzer tehditler yapıldığını anımsatan Bakırcıoğlu, “Bir atmosfer yaratılmış ve Hrant Dink öldürülmüştü. Bu tehditler ciddi tehditlerdir. Sanıklardan şikayetçiyiz ve davaya katılmak istiyoruz. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olayla ilgili yürüttüğü soruşturma belgelerini de inceleyip beyanda bulunacağız” dedi.

Bunun üzerine sanıklar tekrar söz aldı. Hüseyin Ateş, “Hrant Dink Vakfı’nın nasıl güzel işler yaptığını cezaevinde öğrendim. Onlardan özür dilemeye hazırım” diye belirtti.

Sanık Ersin Başkan da “Bu kadar ciddi bir tehditse basınla ve kamuoyuyla neden paylaşılıyor da savcılıkla paylaşılmıyor” diye sordu.

Dört aydır tutukluydular

Duruşma savcısı da sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Hakim ara kararında sanıklarla katılanlar arasında uzlaştırma işlemlerinin yapılabilmesi için dosyanın bir suretinin Uzlaştırma Bürosu’na gönderilmesine karar verdi.

Sanıkların ruh sağlığının yerinde olup olmadığını tespiti için Adli Tıp Kurumu’na yazı yazılmasına hükmeden hakim, sanıkların tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali, tutuklamanın bir tedbir olması ve ölçülülük ilkesi dikkate alınarak tahliye edilmelerine karar verdi.

Hüseyin Ateş 31 Mayıs’ta, Ersin Başkan ise 2 Haziran’da tutuklanmıştı.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Hüseyin Ateş ve Ersin Başkan hakkında “tehdit” suçundan iddianame hazırlandı.

İstanbul 56. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, aralarında Hrant Dink Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı, üyeleri ve yöneticileri ile avukat Fethiye Çetin’in de bulunduğu dokuz kişi müşteki olarak yer alıyor.

Tutuklu Hüseyin Ateş’in 27-28 Mayıs’ta Hrant Dink Vakfı’na yönelik gönderdiği iki elektronik posta ile Instagram paylaşımına yaptığı yorumda tehdit mesajlarının yer aldığı belirtilen iddianamede, diğer tutuklu Ersin Başkan’ın da 30 Mayıs’ta Hrant Dink Vakfı’na yönelik elektronik posta yoluyla tehdit mesajları gönderdiği ifade ediliyor.

İddianamede, Ateş hakkında üç kere olmak üzere zincirleme halinde “tehdit” suçundan 7 yıl 6 aydan 26 yıl 3 aya kadar, Başkan hakkında da yine zincirleme halinde “tehdit” suçundan 2 yıl 6 aydan 8 yıl 9 aya kadar hapis cezası isteniyor.

Bu arada Agos’a konuşan Dink Ailesi ve Hrant Dink Vakfı avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu “Bu iki kişinin eylemlerini bir örgütün faaliyeti kapsamında gerçekleştirip gerçekleştirmediği ayrıntılı şekilde soruşturulmalı” demişti.


Karınca, Diken

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Gazeteci Yusuf Karataş'a 10 yıl 6 ay hapis cezası
Sonraki Haber
Bakanlık: Selefi derneklerin silahlandığı iddiasına kayıtsız kalmamız mümkün değil