Ana SayfaÇalışma Yaşamı46’sı ‘Corona’dan: Eylül’de en az 177 işçi yaşamını yitirdi

46’sı ‘Corona’dan: Eylül’de en az 177 işçi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – İSİG Meclisi’nin açıkladığı iş cinayetleri raporuna göre, Eylül ayında en az 177 işçi hayatını kaybetti. Rapora göre işçi ölümlerinden 46’sının nedeni Corona virüsü.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Eylül ayı iş cinayetleri raporunu Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde açıkladı.

“İş cinayetlerine, salgına, işsizliğe, açlığa ve güvencesiz çalışmaya karşı direniş ve dayanışma yaşatır” yazılı pankartının açıldığı basın açıklamasına HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ile sendika ve sivil toplum örgütleri temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda kişi destek verdi.

Resim

Açıklamayı İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) Örgütlenme Uzmanı Deniz Gider okudu.

Sınıf mücadelesinin önemli başlıklarından birisinin işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi olduğuna dikkat çeken Gider, işyerlerinde önlemlerin alınmadığını, denetim yapılmadığını, aksine işçilerin örgütlenmesinin engellendiğini söyledi.

Çarkların dönmesi uğruna işyerlerinde işçilere karşı bir savaş açıldığını belirten Gider, “Eylül ayında tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 177 işçi, 2020 yılının ilk dokuz ayında ise en az bin 493 işçi çalışırken hayatını kaybetti” dedi.

Eylül ayında yaşanan iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerden altısının çocuk, beşinin ise mülteci/göçmen olduğu aktarıldı.

46 işçinin ise Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

İnşaat-İş Örgütlenme Uzmanı Gider, Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybeden işçilerin bilgilerine net olarak ulaşamadıklarını belirterek, şunları söyledi:

Salgının başından beri tespit edebildiğimiz kadarıyla en az 274 işçi Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. İşçilerin ailelerini ve emeklileri de ekleyince bugüne kadar salgından ölenlerin büyük bir çoğunluğunun işçi sınıfından olduğu gerçeği tüm çıplaklığı ile ortadadır. Türkiye, tarihin en büyük ‘işçi kırımı’ ile karşı karşıyadır.

Açıklamada talepler ise şöyle sıralandı:

  • Covid-19 sağlıkçılar için meslek hastalığı, diğer işkollarında çalışan işçiler için ise iş kazası olarak tanınmalı.
  • İşyerlerinde başta üretim alanları olmak üzere ulaşım, beslenme, barınma gibi tüm alanlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmalı.
  • Kronik hastalığı olan ve belli bir yaşın üzerindeki işçiler bu süreçte idari-ücretli izne çıkarılmalı.
  • İşten çıkarmalar yasaklanmalı ve üretime ara veren işyerlerinde işçilere 1.168 TL değil tam ücret ödenmeli.
  • Çalışma saatleri, ücretlerde kesintiye gidilmeden azaltılmalı.
  • İşçilere ücretsiz-yaygın testler yapılmalı, vakaların arttığı işyerlerinde üretime ara verilmeli.
  • Evden çalışan işçilerin çalışma saatleri düzenlenmeli ve iş için yaptıkları harcamalar karşılanmalı.

Gider, sözlerini “Salgın sürecinde birçok işyerinde işçilerin kendiliğinden mücadele deneyimleri başladı. Sınıf sendikalarına düşen görev ise bu deneyimleri sahiplenerek yön göstermek, kurumsallaştırmak ve ülke çapında bir direniş-dayanışma hattını oluşturmaktır” diye noktaladı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Şevin Alaca dahil 15 ismin gözaltı süresi uzatıldı
Sonraki Haber
Reuters/Ipsos anketi: Biden ile Trump arasında 10 puan fark var