Ana SayfaGüncelAB liderler zirvesinden Türkiye’ye uyarı, Belarus’a yaptırım

AB liderler zirvesinden Türkiye’ye uyarı, Belarus’a yaptırım

HABER MERKEZİ – AB zirvesinde yapılan açıklamada, Türkiye Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri konusunda uyarıldı. Açıklamada, Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinde ısrar ederse Ankara’nın “derhal” yaptırımla karşılaşacağı belirtildi. Zirvede, Belarus’a karşı yaptırım uygulanmasına ise onay verildi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de dün başlayan Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinin ilk gününde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Yunanistan ve Güney Kıbrıs ile yaşadığı gerginlik görüşüldü.

Toplantı sonrası yapılan Türkiye’yi uyaran 27 üye ülke, Ankara’nın doğal gaz arama faaliyetlerinde ısrar etmesi halinde “derhal” yaptırımla karşılaşacağı uyarısında bulundu.

DW Türkçe’de yer alan habere göre liderlerin açıklamasında, Ankara’ya “iyi niyetli görüşmelere devam etmesi ve tek taraflı eylemlerden kaçınması” halinde AB ile daha yakın bağlar ve daha iyi ticari ilişkiler kurulabileceği mesajı verdi.

Ancak AB’nin gerekli olması halinde Türkiye’ye karşı ekonomik önlemleri de içeren yaptırımları uygulayabileceği uyarısı yapıldı.

Türkiye’ye tekrar eyleme geçmeme uyarısı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, zirvede yaptığı açıklamada, “Ankara’nın yeni eylemlerde bulunması halinde AB tüm araçları ve seçenekleri kullanacak. Derhal uygulamaya alabileceğimiz bir alet çantamız mevcut” dedi.

Ancak von der Leyen, amaçlarının bu olmadığını da sözlerine ekledi.

Belarus’a yaptırım kararı

Zirvede Güney Kıbrıs’ın Türkiye’ye karşı yapılacak açıklama konusunda ikna olmasından sonra Belarus’a karşı yaptırım uygulanmasına onay verdi.

Belarus için hazırlanan yaptırım listesinde Belarus’taki seçimlere hile karıştırdığı ve protestolarda şiddet kullanılmasına yol açtığı belirtilen 40 kadar Belaruslu bulunuyor.

Daha önce hazırlanan listede Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko yok. Ancak AB Konseyi Başkanı Charles Michel, bunun değişebileceğini söyledi.

Listede bulunan kişilerin Avrupa’daki mal varlıkları dondurulacak ve ayrıca AB ülkelerine girişleri yasaklanacak.

Güney Kıbrıs, Belarus’a uygulanması istenen yaptırımlara onay vermek için Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını şart koşuyordu.

Merkel sonuçtan memnun

AB Dönem Başkanı Almanya Başbakanı Angela Merkel, zirvede varılan noktayı memnuniyetle karşıladığını belirterek dokuz saat boyunca kapsamlı ve bazen de zor bir tartışma yürüttüklerini, ancak sonunda anlaşma sağladıklarını söyledi.

Merkel, Belarus’a karşı alınan yaptırımlarla ilgili olarak ise “Avrupa Birliği, demokrasinin yolunda duranlara karşı eyleme geçiyor. Bunun önemli bir sinyal olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Yaşamını yitiren hasta mahpus ‘tarafsız koğuşa geçmediği’ için tahliye edilmemiş
Sonraki Haber
Bir kadının özsavunma hikayesi: Meyrem