Ana SayfaDünyaTürkiye ile Libya arasında beş anlaşma

Türkiye ile Libya arasında beş anlaşma

HABER MERKEZİ – Türkiye ve Libya arasında beş anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, imza törenin ardından yaptığı konuşmada Libya’ya yarın 150 bin Covid-19 aşısının teslim edileceğini söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Libya Başbakanı Dibeybe’nin katılımıyla iki ülke arasında beş anlaşma imzalandı.

Bu kapsamda, “Libya’da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol”, “Libya’da üç adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı” ve “Trablus’ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imza altına alındı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Arasında Medya Alanında Stratejik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Libya’nın İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid Ammar Muhammed El-Lafi tarafından imzalandı.

Törende ayrıca Erdoğan ile Başbakan Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasındaki “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Birinci Toplantısı Ortak Bildirisini” imzaladı.

İmza töreni ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Libya’ya 150 bin aşı gönderilecek

Toplantıda konuşan Erdoğan, Libya’ya Libya’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması ile Libya halkının refahının öncelikli hedefleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

(Libya’da) Hak, adalet ve meşruiyet yerine darbenin ve darbecilerin yanında saf tutanlar bu katliamlara ortak olmuşlardır. Bundan böyle önceliğimiz (Libya) Milli Birlik Hükümeti’nin yetkisinin ve egemenliğinin ülke sathına teşmil edilmesidir. Libya’ya verdiğimiz destek Trablus’un düşmesini önlemiş, yeni katliamların önüne geçmiş ve ateşkesi sağlamıştır. Türkiye olarak, (Libya) Milli Birlik Hükümetine evvel ki meşru hükümetlere olduğu gibi her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Türk özel sektörünün Libya’ya geri dönüşünü hızlandıracak adımlar üzerinde fikir birliğine vardık.

Erdoğan ayrıca, Libya’ya yarın (13 Nisan) 150 bin Covid-19 aşının teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Erdoğan’ın ardından söz alan Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe ise, “Türkiye’nin Libya’da kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz. Türkiye ile Enerji alanındaki iş birliğini de geliştirme arzusundayız” dedi.
Önceki Haber
TTB: 15 Nisan’da bakanlık ve sağlık müdürlüklerinin önünde olacağız
Sonraki Haber
Bakan Koca: Nüfusun yüzde 80’i 'çok yüksek riskli' illerde yaşıyor