Ana SayfaDünyaTürkiye’ye sığınmak isteyen radikal İslamcıya Göç Müdürlüğü’nden jet kabul

Türkiye’ye sığınmak isteyen radikal İslamcıya Göç Müdürlüğü’nden jet kabul

HABER MERKEZİ – Fransa’da radikal İslamcı hareketle ilişkileri nedeniyle kapatılan Barakacity isimli derneğin başkanı İdriss Sihamedi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla Türkiye’den sığınma talep etti. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Sihamedi’nin paylaşımına yorum yaparak, işlemlerin yapılması için bilgilerini talep etti.


Fransa’nın başkenti Paris’te Samuel Paty adlı öğretmenin radikal İslamcı eğilimleri olan bir Çeçen tarafından başı kesilerek öldürülmesi üzerine ülkede başlatılan operasyonlarda kimi derneklerin faaliyetlerine son verilmişti.

Bu derneklerden Barakacity de Çarşamba günü Bakanlar Kurulu kararıyla kapatıldı.

İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, dernekle ilgili yaptığı açıklamada, “Barakacity, nefreti körükledi, radikal İslamcı hareketle ilişkileri sürdürdü, terör eylemlerini meşrulaştırmaktan zevk aldı” dedi.

‘Fransa’da güvende değilim’


Kapatılma kararının ardından 14 Ekim’de gözaltına alınıp serbest bırakılan Barakacity Derneği Başkanı İdriss Sihamedi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’den sığınma talebinden bulundu.

Sihamedi, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:

Fransa’da, 26 ülkede 2 milyon yoksul insan için faaliyet gösteren insani yardım ve insan hakları örgütü Barakacity’yi Fransa devleti feshetme kararı aldı. Dosyalarında 3 yıllık bir soruşturmanın ardından herhangi bir gerçek suçlama olmamasına rağmen. Bu yüzden sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan Fransa’da güvende olmadığım için kendim ve ekibim adına siyasi sığınma talebinde bulunmak istiyorum.

Göç İdaresi’nden jet yanıt


Sihamedi’nin tweet‘inin altına yorum yapan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, işlem yapılabilmesi için kimi bilgileri istedi.

Fransızca verilen yanıtta, başvurunun değerlendirilmesi için kendisinin ve arkadaşlarının isim, soy isim, kimlik bilgisi ve pasaport numaraları ile iltica başvuru dilekçesinin iletilmesi istendi.

Müdürlükten yapılan ikinci yanıtta da bilgilerin iletilmesinin ardından İstanbul Havalimanı’ndaki görevlilerin haberdar edileceğine yer verildi.

  Fransa'daki bıçaklı saldırıda üç ölü: Bir kadının başı kesildiÖnceki Haber
Agos: Türkiye'deki 142 Ermenistanlı ülkesine döndü
Sonraki Haber
Gazeteci Kanbal hakkında takipsizlik