Ana SayfaEkonomiYoksulluk sınırı 8 bin lirayı geçti

Yoksulluk sınırı 8 bin lirayı geçti

HABER MERKEZİ – Türk-İş’in araştırmasına göre, Ekim ayında dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 482 lira, yoksulluk sınırı ise 8 bin 86 lira olarak belirlendi.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), Ekim ayı yoksulluk ve açlık sınırını açıkladı.

Buna göre, dört kişilik bir ailenin açlık sınırı* 2 bin 482 lira, yoksulluk sınırı** ise 8 bin 86 lira.

Eylül ayında sırasıyla bu rakamlar şöyleydi: 2 bin 448 lira ve 7 bin 973 lira.

Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin, gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,41 artış gösterdi.

Yılın 10 aylık bölümü itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 14,78’i bulurken, gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 20,59 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,54 olarak hesaplandı.

Bekar bir çalışanın “yaşama maliyeti” de aylık 3 bin 35 lira olarak belirlendi.

Geçim koşulları giderek ağırlaşıyor

Ayrıca Corona virüsü salgını sürecinde işsizlik ve enflasyon baskısı nedeniyle, hane gelirlerinin hızla düşmekte olduğu altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi:

Bu durum, çalışan ve emeklileri zor durumda bırakmakta, geçim koşulları bu kesim açısından giderek ağırlaşmaktadır. Çalışanların iş güvencesi ve gelir kaybında yaşanan olumsuzluklar giderek artış göstermektedir. Yetersiz belirlenen asgari ücretle milyonlarca çalışan ailesiyle birlikte günlük yaşamını sürdürmeye çalışırken, küresel salgınla birlikte yaşanan ekonomik kriz sonrası yine milyonlarca çalışan kısa çalışma ödeneği tutarıyla geçinmek durumundadır. İşini kaybeden milyonlarca işçi düşük işsizlik ödeneğine mahkum kalmıştır. Ücretsiz izne talebi çıkarılan işçilere ise sadece günlük 39 TL nakdi ücret desteği verilmektedir. Kayıt dışı çalışan ve sayıları giderek artan milyonlarca işsiz ise toplumun iktisaden en düşük ve çaresiz kesimini oluşturmaya devam etmektedir.


*Açlık sınırı nedir?

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı.

**Yoksulluk sınırı nedir?

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı.Önceki Haber
Polis köpeğiyle işkence edilen çocuklar travma yaşıyor
Sonraki Haber
Haydarpaşa ve Sirkeci ihaleleri İBB lehine bozuldu