Ana SayfaÇalışma YaşamıKocaeli’deki Baldur işçileri greve çıktı

Kocaeli’deki Baldur işçileri greve çıktı

HABER MERKEZİ – Kocaeli’deki Baldur Süspansiyon fabrikasında çalışan Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, işten çıkarılan arkadaşlarının geri dönmesi, sendika ve toplu iş sözleşmesi haklarının tanınması talepleriyle greve başladı.

Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki Şekerpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet yürüten Baldur Süspansiyon fabrikasında çalışan Birleşik Metal İşçileri Sendikası (Birleşik Metal-İş) üyesi işçiler, işten çıkarılan arkadaşlarının işe geri alınması sendika ve toplu iş sözleşmesi haklarının tanınmasını talepleriyle fabrika önünde açıklama yaptı.

Aynı taleplerle greve çıktıklarını açıklayan işçiler, “Bu işyerinde grev var” pankartı asan işçiler, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Baldur’a sendika grevle girecek” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

İşçiler adına açıklamayı yapan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçilerin sendikalı olmak için mücadele verdikleri 4 yıl boyunca çeşitli baskılara maruz bırakıldıklarını söyledi.

Verilen mücadele sonrasında mahkemenin sendikaya yetki verdiğini belirten Serdaroğlu, “Mücadelemiz işçilerin verdiği kararlı mücadele ile kazanıldı” dedi.

Serdaroğlu, salgın sürecinde binlerce işçinin mağdur edildiğini, yapılan haksızlıklara karşı Ankara’ya yapmak istedikleri yürüyüşe de polisin saldırdığını hatırlattı.

“İşçilerin hareketine göre günlük karar alıyorlar. İktidar hep patronlardan taraf oluyor” diyen Serdaroğlu, “Biz de sendikalaşma değil, sendikalaşmama yasaları olduğu için sokakları aşındırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İktidar ve ondan güç alan patronların sendikal mücadeleyi engellemeye yönelik çabalarına dikkat çeken Serdaroğlu, “Devleti yönetenler de patronlardan oluşuyor, fonları patronlar yönetiyor. Asgari ücreti belirleyenler işçi temsilcisi değil. Buralardan işçiler için karar çıkmaz. Bu ülkede artık işçi sınıfı yasa tanımazlara karşı birlikteliğini, gücünü ortaya koymalı” dedi.

Baldur grevinin tüm işçi sınıfının grevi olduğunu kaydeden Serdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu grevin başarısı, tüm işçi sınıfının başarısı olur. Baldur kazanırsa, tüm işçiler kazanır. Hangi işveren, hangi devlet bizi kavgaya davet ediyorsa, davetleri kabulümüzdür. Biz işçilere güveniyoruz. Bizi bu yolda yalnız bırakmayan dostlarımıza güveniyoruz. Bu yol kazanılacak umutlu bir yoldur.

İşçiler ardından da fabrika önündeki nöbetlerine başladı.
Önceki Haber
Noel ve Yaldo bayramları kutlanıyor
Sonraki Haber
Sanatçı Engin Nurşani hayatını kaybetti