Ana SayfaGüncelSoylu, Demirtaş ve Gergerlioğlu’na ‘terörist’ dedi

Soylu, Demirtaş ve Gergerlioğlu’na ‘terörist’ dedi

HABER MERKEZİ – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AİHM’in tahliye kararı verdiği Selahattin Demirtaş ile çıplak aramaları gündeme getiren HDP vekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ‘terörist’ dedi. Soylu, cezaevlerinde çıplak arama yapıldığını da doğruladı. Soylu’nun Demirtaş ve Gergerlioğlu ile ilgili sözlerine “acizlik ve hadsizliktir” diyerek yanıt veren HDP MYK’si “Dönüp sadece aynaya bakın. Kimlerin hangi zamanlarda kimlerle nasıl işler yaptığını tarih ve toplum sizden çok daha iyi biliyor” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’nin derhal tahliye edilmesi yönünde karar verdiği HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında konuşan Soylu, şunları söyledi:

‘PKK’yı eleştirin’ denmesine rağmen bir kez bile PKK ile açıklama yapmayan, tam tersine onlara destek veren, iştahlandıran Selahattin Demirtaş teröristtir. AİHM’nin almış olduğu karar boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı yoktur. Çok net ve açıktır. Türkiye’nin hukuk sisteminin, idari yapısının yıllardır şahit olduğu, bu hali Türkiye düşmanlığı üzerinden sergileyen Avrupa temizleyemez, temizleyemeyecektir.

Çıplak aramayı kabul etti, Gergerlioğlu’na yüklendi

Emniyet ve cezaevlerinde çıplak arama yapıldığını gündeme taşıyan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında da sert sözler kullanan Soylu, şöyle dedi:

Uşak’la ilgili bir iddia ortaya attılar. Valiliğimiz-Emniyetimiz yalanladı. Tekrar ortaya attılar. Ne yazık ki dün ana muhalefet liderinin hâlen bu yalanların arkasında durduğuna şahit olduk. Buradan söyleyeyim… Türk Polis Teşkilatı’na bu iddiaları atan ispatlamazsa, namussuzdur, şerefsizdir. ‘Çıplak arama’ iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir. Bunu ispatlamayan da namussuzdur.

Bir kere sorabilme kabiliyetine sahip değil misiniz yahu? Kimin peşine takılıyorsunuz? Bir terör örgütünün siyasi kanadından, FETÖ’cü terör örgütünden olduğu belli olan bir vekilin peşine takılıyorsunuz. Gergerlioğlu bir FETÖ’cü teröristtir. Üzerinde sadece milletvekili kılıfı var. FETÖ’nün sözleriyle bunu ifade etmektedir.

Zihni bulanmış, aklı gitmiş. FETÖ teröristi olan… Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin.

‘Cezaevinde çıplak arama yapılsın mı yapılmasın mı?’ yönetmelik var… Jandarma olarak kolluk olarak aramalarda görevimiz var ama esas meseleler doktor nezaretinde yapılır.

HDP: Acizlik ve hadsizliktir

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Soylu’nun Demirtaş ve Gergerlioğlu hakkında “terörist” ve “FETÖ’cü” yönünde yaptığı açıklamalara yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

“Demirtaş’a terörist, Gergerlioğlu’na FETÖ’cü demek acizlik ve hadsizliktir!” denilen açıklamada şunlar ifade edildi:

Bizler bu ülkenin aydınlık yüzüyüz, halkın ve hakikatin savunucusuyuz. Soylu ve temsil ettiği zihniyet ise karanlık yüzüdür. Onlar daha dün hakaret ettikleriyle iktidar rantı uğruna bugün kol kola yürüyen bir ilkesizliğin, zulmün ve iftiranın sesidir.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin önceki dönem Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna yönelik verdiği hak ihlali kararına ilişkin söylediği ‘Demirtaş teröristtir. AİHM’in hangi sebeple olursa olsun, aldığı karar boşlukta bir karardır, hiçbir anlamı yoktur’ beyanına karşı biz de kendisine şunu söylüyoruz: Bir İçişleri Bakanı olarak değil, hukuk dışı bir şekilde devletin silahlı gücünü topluma karşı kullanan biri olarak bizimle ilgili söylediğiniz her söz halka karşı işlediğiniz suçların itirafıdır ve günü geldiğinde öyle değerlendirilecektir.

Demirtaş, demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürütürken eğilmediği için iktidar tarafından rehin alınmıştır. O, 6 milyon insanın yasal temsilcisi olan partimizin değerli bir siyasetçisi, halkın onurlu bir evladıdır. Demirtaş ve rehin yoldaşlarımız bu ülkeye barış, özgürlük ve eşitlik gelmesi için mücadele eden bu uğurda ağır bedeller ödeyen siyasetçilerdir. Arkadaşlarımıza ‘terörist’ suçlaması yöneltmek büyük bir hadsizlik ve utanmazlıktır. En son AHİM kararında da ortaya çıktığı gibi Demirtaş ve rehin yoldaşlarımızı hukuksuz bir şekilde içeride tutmak ağır bir suçtur.

Bütün ezilen ve mağdur edilen kesimlerin sesi olmaya çalışan ve ‘kral çıplak’ dediği için bugün hedefe konulan milletvekilimiz Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu, yarın Soylu dahi mağdur olsa hakkını savunacak kadar ilkeli ve onurlu bir insan hakları savunucusudur. İktidarın yüzlerce suçundan sadece biri olan ‘çıplak aramaya’ karşı başlattığı onurlu mücadelesi karşısında acze düşen iktidar her zamanki saldırgan dilini Soylu üzerinden kurmaktadır.

Tarihleri boyunca her türlü siyasal güçle ilkesiz ittifak kuranların, yıllarca tarikat ve cemaatlerin sularında kulaç atanların Gergerlioğlu’na FETÖ’cü demesi en hafif tanımıyla hadsizliktir; yalancılıktır! Gerçek dışı nitelemelerle bugün Gergerlioğlu’nu itibarsızlaştırmaya çalışanlara ve Meclis’te defalarca ‘FETÖ’nün siyasi ayağı’ araştırılsın önergelerine ret cevabı verenlere önerimiz şudur: Dönüp sadece aynaya bakın. Kimlerin hangi zamanlarda kimlerle nasıl işler yaptığını tarih ve toplum sizden çok daha iyi biliyor.

Verdikleri yalan yanlış beyanlarla halkı aldatanlar, yargıya talimat verenler, ellerindeki iktidarı bir şiddet aracına dönüştürenler şunu iyi bilmelidir: Bizler bu ülkenin aydınlık yüzüyüz, halkın ve hakikatin savunucusuyuz. Soylu ve temsil ettiği zihniyet ise karanlık yüzüdür. Onlar daha dün hakaret ettikleriyle iktidar rantı uğruna bugün kol kola yürüyen bir ilkesizliğin, zulmün ve iftiranın sesidir.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kocaeli’ye iki gün su verilmeyecek
Sonraki Haber
Ankara'nın Can Dündar'ın iadesi talebine Berlin'den yanıt