Ana SayfaÇalışma YaşamıMetal işçileri engellemelere rağmen Ankara’da Çalışma Bakanlığı’yla görüştü

Metal işçileri engellemelere rağmen Ankara’da Çalışma Bakanlığı’yla görüştü

HABER MERKEZİ – Sendikalı oldukları için işten çıkarılan Ekmekçioğlu metal işçileri, direnişlerinin 43’üncü gününde eksi 10 derece soğuk havada 17 kilometre yürüdükten sonra otobüslerle Ankara’ya doğru yola çıktı. Yoldaki engellemelere rağmen Ankara’ya gelen işçiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

Çorum’da kurulu Ekmekçioğlu Metal Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş Fabrikası’nda çalışırken, DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası’na (Birleşik Metal-İş) üye oldukları için işten çıkarılan 90 işçinin direnişi, 43’üncü gününde devam ediyor.

Çorum Kadeş Barış Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce işçiye seslenen Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işçilerin sendika üyesi olarak işyerlerine dönmelerini sağlamak için eylemlerini sürdüreceklerini belirtti.

İşçilerin eyleminin 43’üncü gününe girdiğini hatırlatan Serdaroğlu, “Buradan fabrikaya kadar yürüyüp hakkımızı savunacağız. Daha sonra işçi kardeşlerimizle Ankara’ya, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gideceğiz” dedi.

Ardından DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu öncülüğünde, yüzlerce işçi “Açlıktan ölmeyiz, yolumuzdan dönmeyiz”, “Ölüm olsa sonumuz, Ankara’dır yolumuz” sloganları eşliğinde soğuğa rağmen Organize Sanayi Bölgesi’ndeki fabrikaya doğru 17 kilometre yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüşe Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Yardımcısı Selma Gürkan da katıldı.

Fotoğraf: MA

İşçiler ardından otobüslerle Ankara’ya doğru yola çıktı.

Ancak yol boyunca sık sık durdurulan işçiler, Genel Bilgi Taraması’na (GBT) tabi tutularak engellenmek istendi. Elmadağ’da durdurulan işçilerin kimliklerinin alınması üzerine, işçiler yolu trafiğe kapattı.

Yapılan müzakereler üzerine işçilerin devam etmesine izin verildi.

Tüm engellemelere rağmen Ankara’ya otobüslerle giren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, sendikanın şube yöneticileri ve işçilerden oluşan bir heyet, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile görüştü.

Görüşmesi sonrasında Birleşik Metal-İş Anadolu Şubesi’nde yapılan bilgilendirme ve değerlendirme sonrası işçilerin Çorum’a geri döneceği bildirildi.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AİHM'den Atilla Taş kararı: İfade özgürlüğü ihlal edildi
Sonraki Haber
Hrant Dink 14’üncü yılında anıldı: Gelin el ele verelim, bitirelim ortak matemimizi