Ana SayfaGüncelSancar: PİA’nın kuruluşunun engellenmesi tamamen keyfilik

Sancar: PİA’nın kuruluşunun engellenmesi tamamen keyfilik

HABER MERKEZİ – Partisinin genel merkezinde İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) yöneticileri ile görüşen HDP Eş Genel Başkan Mithat Sancar, PİA’nın kurulmasının engellenmesinin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek, “PİA’nın kuruluşunun engellenmesi tamamen keyfiliktir” dedi.

Yaklaşık iki yıldır kuruluş dilekçeleri kabul edilmeyen ve fiilen kuruluşu engellenen İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Eş Genel Başkanı Mehmet Kamaç, Genel Başkan Yardımcıları Menüce Gülmel, Ahmet Kaya, Parti Kurucusu Tahirxan Bozdemir, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

PİA heyetini, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Eş Genel Başkan Yardımcıları Tuncer Bakırhan ve Alican Önlü karşıladı.

“Yapılan bütün işlemler suçtur”

Görüşmede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sancar, yapılan işlemin Anayasa’ya ve Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu ve yetkililerin suç işlediğini söyledi:

İçişleri Bakanlığı sadece eksik evrak dolayısıyla başvuruyu reddedebilir, parti programıyla ilgili tek yetkili ise AYM’dir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı size bildirimde bulunmak zorundadır. Başka hiçbir yolu yok. Dolayısıyla şu an partinizle ilgili yapılan bütün işlemler suçtur.

Evraklar alınmamışsa ya da alınıp işlem yapılmamışsa bu suçtur. Eğer evraklarınız verilmişse bu parti kurulmuştur. Şu anda yapılan her şey Anayasa’ya, Siyasi Partiler Yasası’na aykırıdır, bunu yapanlar suç işliyor. 2018’den sonra 32 parti kuruldu, sadece 2020’de 27 parti kurulmuş, hiçbirine sorun çıkarmamışlar. PİA’nın kuruluşunun engellenmesi tamamen keyfiliktir.

Her türlü siyasi ve hukuki desteği sunmaya hazır olduklarını dile getiren Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bütün herkesin bu duruma tepki göstermesi ve buna tavır koyması gerekiyor. Burada yapılan ayrımcılığın nedenini iyi biliyoruz. Sizlerin temsil ettiği geleneğin Kürt halkı içinde de önemli yeri vardır. Bu gelenek, Kürt halkına karşı başka türlü manipülasyon derdinde olan partileri tedirgin ediyor.

Kendilerini mütedeyyin gösteren başka partiler var ve PİA’nın kurulmasının engellenmesi onların önünü açmaya yöneliktir. Çünkü varlığınız iki yüzlülüğü açığa çıkaracak kadar önemli bir yerde duruyor. Bu duruma çok net biçimde karşı çıkıyoruz. Sonuna kadar yanındayız.

“Medine Vesikası’nı programımıza koyduk”

PİA Genel Başkanı Mehmet Kamaç da HDP’ye teşekkür ederek, şunları söyledi:

Bugün Kürdistan üzerindeki siyasette şöyle bir gerçeklik var; AKP içinden çıkan partiler var, bunların asıl hedefi Kürdistan’daki dindar muhafazakar kitleyi etrafında toplayıp, Kürt meselesini ideolojik bir meseleye indirgemektir. Gelecek ve Deva Türkiye genelinin aksine Kürdistan’da AKP’den çok fazla destek görüyor.

Bu alanda Kürtleri temsil edecek bir partinin kurulmasına izin vermemelerinin nedenin altında bu da bakış da yatıyor. PİA Kürdistan’da bu konuda yaşanan boşluğun kendisinin ortaya çıkardığı bir partidir. Medine Vesikası’nı programına koymuş bir parti, bu konuları istismar eden partileri tedirgin ediyor.

Kürt meselesinin Türkiye’nin en büyük sorunu olduğunu ve bunu programlarına da yerleştirdiklerini aktaran Kamaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bütün yolları denedik, sonuçta Ankara’dayız. 8 gündür İçişleri Bakanlığı’nın önündeyiz. İçişleri Bakanlığı bu dilekçeyi almamakta ısrar ettikçe biz de bu dilekçeyi vermekte ısrar edeceğiz. Anayasal haklarımız için bunu sürdüreceğiz.

İkincisi diplomasiye önem veriyoruz. Bazı partileri ziyaret ettik. Bu meselenin sadece PİA sorunu olmadığını, hepimizi ilgilendirdiğini anlattık. STK’leri ziyaret ettik. Bu konunun hukuki sürecini de başlatacağız. Bu süreçte boyun eğmemiş bir gelenek olarak herkesin korktuğu bir zeminde dik durarak örnek oluşturmaya çalışıyoruz.

“Bu kirli operasyona karşı sonuna kadar birlikteyiz”

Kamaç’ın ardından bir kez daha söz alan Sancar, “Bu konu destek ve dayanışma meselesi değil. Bu konu hukuki ve siyasi anlamda çok hayati bir yerde duruyor” dedi ve ekledi:

Size yönelik baskı tamamıyla keyfidir Anayasa’ya aykırıdır. Kötü kokular veren siyasi hesapların da yansımasıdır. PİA çok değerli bir geleneği temsil ediyor. Bu gelenek pek çok kirli hesabı ortaya çıkaracak kadar önemli bir işlev göreceğine yürekten inanıyoruz.

Burası sizin eviniz ama PİA da bizim evimizdir. Bu kirli operasyona karşı sonuna kadar birlikteyiz. Aynı zamanda demokrasiden, çoğulculuktan, barış içinde adalet içinde yaşamak isteyen bütün kesimlere yöneltiyoruz bu çağrıyı.


Mezopotamya Ajansı

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Hrant Dink 14’üncü yılında anıldı: Gelin el ele verelim, bitirelim ortak matemimizi
Sonraki Haber
Antep'te yangın: İki çocuk hayatını kaybetti