Ana SayfaDünyaYunanistan’da gazetecilere haber takibi kısıtlaması

Yunanistan’da gazetecilere haber takibi kısıtlaması

ATİNA – Yunanistan’daki sağ iktidar Yeni Demokrasi hükümeti, gazetecilerin haber takibini kısıtlamayı öngören bir tasarı hazırladı. Tasarının basın özgürlüğünü doğrudan tehdit ettiğini belirten gazeteciler duruma tepkili.


Haber: Çağdaş Kaplan


Yunanistan’da, Sivil Koruma Bakanlığı’nca hazırlanan toplantı/gösteri yürüyüşleri ve mitinglere ilişkin yeni düzenlemeleri içeren “Açık Hava Toplantılarının Yönetimi Ulusal Planı” tasarısı tartışma yarattı.

Bakan Mihalis Hrisohoidis tarafından Perşembe sabahı sunulan tasarı, basın özgürlüğünü doğrudan tehdit eden maddeler içeriyor.

Bakanlık tarafından “gazetecileri korumak” amacıyla düzenlendiği savunulan plan, gazetecilerin eylem sırasında polisin belirlediği bir alanda kısıtlanmasını öngörüyor.

Tasarının ilgili maddesinde, şu ifadeler yer alıyor:

Gösterilerde gazetecilerin korunması yeni tasarının önemli bir bileşenidir. Bu, vatandaşların bilgi alma hakkının yanı sıra olayların olduğu durumlarda polis müdahalelerinin engelsiz yürütülmesini sağlayacaktır. Gösterinin güvenlik planı olayların merkezinde yer alabilecek gazetecilerin fiziksel bütünlüğünün korunmasını da içerir.

Tasarıya göre polis, “gazeteciler için bir alanı belirleyecek ve önceden görevlendirilen bir memur, işbirliği ve karşılıklı anlayışı amaçlayarak miting boyunca onlarla irtibat ve iletişim kanalı görevi görecek”.

Tasarı ayrıca, gösterilerle ilgili “aşırılık yanlısı grupların çıkan olaylarla ilgili yaptığı yalan haberlerle” de mücadeleyi öngörüyor.

Tasarıda, “Yunanistan polisi ve Sivil Koruma Bakanlığı’nın koordineli bir şekilde olaylarla ilgili açıklama yapacağı, olaylarda polis tarafından çekilen görüntülerin ve toplanan bilgilerin bakanlıkla paylaşılacağı ayrıca hazırlanacak haftalık ve aylık bültenlerin medya ile paylaşılacağı” da belirtiliyor.

‘Korumayı’ sırtımızda defalarca hissettik!

Tasarı gazeteciler ve meslek örgütleri tarafından doğrudan basın özgürlüğüne saldırı ve haber alma hakkının engellenmesi olarak değerlendiriliyor.

Atina Günlük Gazete Editörleri Sendikası (ESIEA) ve Yunanistan Foto Muhabirleri Birliği (EFE), Bakan Mihalis Hrisohoidis’ten acil görüşme talebinde bulundu.

Gazetecilere sınırlar çizilmesinin halkın haber alma hakkını engellediğini belirten sendikalar, durumdan endişeli olduklarını belirtti.

Yunanistanlı gazeteciler de tasarıya ilk tepkilerini sosyal medya üzerinden gösterdi.

Tasarıya sosyal medya hesabından tepki gösteren AFP’nin Atina foto muhabiri Aris Messinis daha önce eylemlerde maruz bırakıldığı polis şiddetine dikkat çekerek, “Sizin ‘korumanızı’ defalarca kez vücudumda hissettim. ‘Demokratik’ hükümetin tek taraflı kararının sonucuna gelince, benim ve meslektaşlarımın vücudu umarım daha fazla dayağa dayanır” ifadelerini kullandı.

Deneyimli gazeteci Dina Vayena ise sosyal medya paylaşımında “Yılların tecrübesine dayanarak şunu belirmeliyim ki, İsrail güçleri kelimenin tam anlamıyla tetikte olan parmaklarıyla işgal altındaki Filistin topraklarına girmemizi engellediğinde her zaman bize bunun ‘kişisel korumamız’ için yapıldığını söylerlerdi” diye belirtti.

IPI: Polis eğitilmeli

Ülkede son dönemde protestolar sırasında artan polis şiddeti dikkat çekiyor.

Eylemlere polis müdahalelerinde birçok kez gazeteciler de hedef oldu.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 20 Kasım’da yayımladığı açıklamada, Yunanistan İçişleri Bakanlığı ile polis teşkilatına “memurlarını gazetecileri engellemeyecek şekilde eğitilmesini sağlamaları” çağrısında bulunmuştu.

17 Kasım’da Politeknik anması yürüyüşlerine yapılan polis müdahalesi sırasında Documento muhabiri Antonis Rigopoulos’un gözaltına alınmasının ardından yapılan bu açıklamada, şu ifadeler yer almıştı:

Yunanistan polisi ve Yunanistan İçişleri Bakanlığı, tüm polislerin, ifade özgürlüğü ve gazetecilerin korunması ve güvenliği açısından yerel ve uluslararası yükümlülüklerinin bir parçası olarak medyanın çalışmasını engellemeyecek şekilde eğitildiğinden emin olmak için somut adımlar atmalıdır.

Açıklamada Ağustos ile Kasım ayları arasında dokuz kez gazetecilerin, polisin hukuksuz uygulamaları, taciz ve tehditlerine maruz kaldığı belirtilmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
26 ilçede hizmet veriyordu: İBB'nin mobil büfeler ile ekmek satışı yasaklandı
Sonraki Haber
Covid-19 pandemisinde vaka sayısı 97 milyonu aştı