Ana SayfaGüncel10 ilde anket: HDP oylarını koruyor, AKP düşüşte  

10 ilde anket: HDP oylarını koruyor, AKP düşüşte  

HABER MERKEZİ – Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu 10 il ve bağlı ilçelerde yapılan anket çalışmasına göre HDP seçmeni partisinin arkasında duruyor. AKP’de yüzde 7,9’luk düşüş ölçülürken, araştırmaya katılanlar en büyük sorun olarak ekonomik kriz ve Kürt sorununa işaret etti.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi, yoğunlukla Kürtlerin yaşadığı illerde seçmenlerin nabzını tuttu.

Türkiye’nin temel sorunları ve bunların çözümlerine ilişkin seçmenlerin eğilim ve taleplerini ölçmeyi amaçlayan anket çalışması 18-25 Ocak 2021 tarihleri arasında Diyarbakır, Urfa, Mardin, Van, Batman, Muş, Bitlis, Kars, Ağrı ve Bingöl ile bu kentlere bağlı 15 ilçedeki bin 507 hanede yüz yüze yapıldı.

Araştırma kapsamında anket katılımcılarına ilk olarak “Sizce Türkiye’nin en büyük 1. sorunu nedir?” sorusu soruldu.

Bu soruya araştırma grubunun yüzde 61,4’ü “Ekonomik Kriz/İşsizlik”, yüzde 16,9’u “Kürt Sorunu”, yüzde 4,9’u “Çatışma Şiddet Ortamı”, yüzde 2,5’i “Hükümet”, yüzde 2,4’ü “Muhalefetsizlik” yanıtını verdi.

Araştırma grubunun yüzde 31,8’ine göre ülke sorunlarını çözmeye en yakın parti “HDP” iken, yüzde 18,8’i “AKP” yüzde 16,4’ü “Kararsızım”, yüzde 12,6’sı ise “Hiçbiri” yanıtını verdi.

Ülke içindeki sorun ve politikalardan nasıl etkilenildiğini öğrenmek için yöneltilen sorulara verilen yanıtlara bakıldığında ise yüzde 94,1’i Ekonomik Kriz/Enflasyon/İşsizlik’ten, yüzde 90,4’ü Pandemi’den, yüzde 75,6’sı Hukuk Sisteminin Mevcut Durumu’ndan, yüzde 75,4’ü Eğitim Sistemi’nden, yüzde 69,7’si Kadın ve Çocuk Politikaları’ndan, yüzde 68,3’ü Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nden, yüzde 63,4’ü Gerilim/Güvenlikçi Politikalar’dan olumsuz etkilendiklerini ifade etti.

Verilen bu yanıtlara bakıldığında bölge kentlerinde yaşayanların yarısından fazlası temel yönetim politikalarından olumsuz etkileniyor.

Seçmen parti kapatmaya karşı çıktı

Son dönemde gündeme gelen parti kapatmalarıyla ilgili tartışmalar da katılımcılara soruldu.

Verilen yanıtlarda yüzde 71,8’i “olumsuz” değerlendirirken; toplam da yüzde 9,5’i “olumlu” bulduğunu, yüzde 18,6’sı ise “Kararsız” olduğunu belirtti.

Parti kapatmalarını en olumlu bulanlar AKP ve MHP’ye oy veren seçmenler oldu.

HDP seçmeni konsolide

Oy geçişgenlik olasılıklarını anlayabilmek/ölçebilmek için sorulan “Oy verdiğiniz parti dışında, siyasal görüşünüze en yakın hissettiğiniz 1. parti hangisidir?” sorusuna araştırma grubunun; yüzde 70,1’i “hiçbiri” derken, yüzde 12,4’ü “CHP”, yüzde 6’sı “MHP”, yüzde 2,9’u “DEVA Partisi”, yüzde 2,5’i “HDP” yanıtı verdi.

“Hiçbiri” yanıtını veren seçmenlerin en çok kümelendiği parti HDP olurken, yüzde 70,1’lik oran seçmenin önemli bir kısmının partisinde konsolide olduğunu gösterdi.

Yanıtı aranan sorulardan bir diğeri “24 Haziran 2018’de gerçekleşen genel seçimlerde hangi partiye oy verdiniz?” sorusu oldu.

Bu soruya araştırma grubunun yüzde 40,4’ü “HDP”, yüzde 25,9’u “AKP”, yüzde 16,2’si “Oy Kullanmadım”, yüzde 8,8’i “Cevap Yok”, yüzde 3,6’sı ise “CHP” şeklinde yanıt verdi.

AKP oylarında düşüş

Dikkat çeken diğer bir veriyi, “Bu pazar bir genel seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusuna verilen yanıtlar oluşturdu.

Anket katılımcılarının yüzde 40,3’ü “HDP”, yüzde 18’i “AKP”, yüzde 10,2’si “Oy Kullanmayacağım”, yüzde 8,7’si “Kararsızım”, yüzde 5,8’i ise “CHP” olarak açıkladı.

Yanıtlara göre; en büyük oy düşüşü 7,9 puan farkla AKP’de olurken, HDP’nin önemli ölçüde oyunu koruduğu, CHP’nin ise oylarında 2,2’lik bir artış sağladığı görüldü.

Ayrıca “Kararsızım” diyenlerin kararsızlık nedeninin ilk sırasını (yüzde 32,9’u) “Güvensizlik” yanıtı oluştururken; “Oy vermeyeceğim” diyenlerin öncelikli ilk nedenini de (yüzde 37’si ) “Siyasi Partilere Güvenmiyorum”, ikinci nedeni de (yüzde 20,2) “Oy Verilecek Bir Parti Yok” yanıtı oluşturdu.
Önceki Haber
İstanbul'da emlakçı ve sitede ırkçılık: 'Siyahlara daire kiralamıyoruz'
Sonraki Haber
İki kez serbest bırakılan şiddet faili hakkında 8 yıla kadar hapis istemi