Ana SayfaEkolojiSon yağışlar çare olmadı: Salda Gölü kuruma tehlikesiyle karşı karşıya

Son yağışlar çare olmadı: Salda Gölü kuruma tehlikesiyle karşı karşıya

HABER MERKEZİ – Salda Gölü’ndeki kuraklığa son günlerde yağan yağmur ve kar da çare olmadı. Göl kıyısında önceden insanların suya girdiği bölümlerde adacıklar ortaya çıktı. Yüksek Jeoloji Mühendisi Servet Cevni, “Salda Gölü maalesef bölgemizdeki diğer göllerin çektiği sıkıntıyı çekmekte. Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya. Salda Gölü’nü etkileyen birçok sebep var” diyor.

Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü bembeyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla son birkaç yıldır Türkiye’nin en önemli cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

Geçen yıl pandemiye rağmen 1 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Salda Gölü’nde, yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle suyunda çekilme meydana geldi.

Salda Gölü’nün Beyaz Adalar ve Halk Plajı bölümünde suların 20-30 metre çekilmesinin ardından küçük adacıklar ortaya çıktı.

Geçen günlerdeki yağmur ve kar yağışı da Salda Gölü’ndeki kuraklığa çare olmadı.

‘Kuruma tehlikesiyle karşı karşıya’

DHA’ya konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Burdur Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Servet Cevni, “Salda Gölü maalesef bölgemizdeki diğer göllerin çektiği sıkıntıyı çekmektedir. Kuruma tehlikesiyle karşı karşıyadır” dedi.

Yüksek Jeoloji Mühendisi Cevni, sözlerini şöyle sürdürdü:

Salda Gölü’nü etkileyen birçok sebep var. Bununla ilgili geçen Haziran ayında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği bir rapor oluşturdu. Bu rapora ben de katkı sundum. Raporda da belirtildiği gibi gölü besleyen su kaynaklarına yapılmış ve yapılacak olan insan etkisi, tarımsal faaliyetler ve su kullanımları, yapılaşma ve turizm faaliyetleri gibi birçok etken Salda Gölü’ne zarar vermekte. Bütün bunlar yetmezmiş gibi son dönemde yağışlarda muazzam düşüklük söz konusu.

Bildiğiniz gibi Salda Gölü ile aynı havza üzerinde bulunan Salda Kayak Merkezi’miz var. Vatandaş gözüyle baktığınızda kayak merkezi ama bizim tarafımızdan, uzman gözüyle baktığınızda aslında oraya yağan kar uzun vadede Salda Gölü’nü besleyen su kaynağı. Salda Gölü’ne giden yer altı ve yer üstü sularını besleyen bir kaynak niteliğinde. Salda Kayak Merkezi’nde yeterli kar olmaması, sezonun açılamaması demek, önümüzdeki sezonda Salda Gölü’nün daha az besleneceği anlamına geliyor.

Salda Gölü ile ilgili defalarca uyarı yapıldı pek çok kurum ve kuruluş tarafından ama yaşadığımız durumda önümüzdeki süreçte çok daha dikkatli olmamız gerektiği hakkında aslında bize bir uyarı.

Salda Gölü’nün durgun, dışarıdan fazla beslenmesi olmayan, kapalı havza bir göl olduğunu belirten Cevni, “Bu yüzden kimyasal bir kirlenmeyi çok rahatlıkla bertaraf edebilecek bir göl değil. O yüzden yapabileceğimiz en önemli şey kirletmemek aslında” diye belirtti.

Cevni son olarak şunları söyledi:

Önümüzdeki sezonda yağışların az olması nedeniyle bir sıkıntı yaşanacağı öngörülen bir şey, bununla beraber insan odaklı ya da turizm odaklı kirlenmenin de artması süreci öngörülemez bir noktaya götürecek. En azından önümüzdeki sezon için ciddi önlemler alınması gerektiği, meteoroloji istasyonlarından güncel bilgilerin alınıp önümüzdeki süreçte yağış rejiminin netleştirilmesi, yağışların geçen yıllara göre ortalamanın altında olduğunu biliyoruz ama ne kadar altında olduğu net bir çalışma ile ortaya konulmadı şimdiye kadar. Bunun belirlenip ne denli ciddi bir önlem alınması gerektiğinin belirlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

  'Türkiye'de yıkıcı hortumlar görebiliriz'Önceki Haber
'Türkiye'de yıkıcı hortumlar görebiliriz'
Sonraki Haber
Boşanmak isteyen kadına tehdit: Seni Adana’da yaşatmayız