Ana SayfaDünyaABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomatı sınır dışı ediyor

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar: 10 Rus diplomatı sınır dışı ediyor

HABER MERKEZİ – ABD yönetimi, Rusya’nın ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesiyle Moskova’ya yönelik yeni yaptırımları hayata geçiriyor.

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar geldi.

Yeni yaptırım kararına göre 10 Rus diplomatın sınır dışı edilmesinin yanı sıra çeşitli kurum ve kuruluşlar yaptırım listesine eklendi.

Beyaz Saray’dan yapılan resmi açıklamada, “Joe Biden yönetimi, Rus hükümetinin ve istihbarat servislerinin ABD’nin egemenliğini ve çıkarlarını hedef alan eylemleri nedeniyle Rusya’ya karşı önlemler alıyor” denildi.

Beyaz Saray, 16 tüzel ve 16 özel kişiye Rusya hükümetinin 2020 başkanlık seçimlerini etkileme girişimlerini uygulamanın yanı sıra çeşitli dezenformasyon ve müdahale eylemlerinde bulundukları gerekçesiyle yaptırım uygulandığını belirtti.

6 Rus teknoloji şirketinin Rus istihbarat servislerinin siber programına destek verdiği gerekçesiyle listeye eklendiğini bildiren Beyaz Saray, 14 Haziran 2021 tarihinden sonra Rusya Merkez Bankası, Rusya Ulusal Varlık Fonu ve Rusya Maliye Bakanlığı tarafından ihraç edilecek ruble cinsinden veya ruble dışı tahvillerin ABD’li finans kuruluşları tarafından alınmasına yasak getirdi.

‘Siber saldırılarının faili Rusya istihbaratı’

“ABD, Rusya Dış İstihbarat Servisi’ni (SVR) SolarWinds Orion platformunun ve diğer bilgi teknolojisi altyapılarının kullanıldığı geniş kapsamlı siber casusluk kampanyasının resmen faili ilan ediyor” şeklinde açıklama yapan Beyaz Saray, ABD İstihbarat Topluluğu’nun suçun SVR’ye isnat edilmesine ilişkin değerlendirmelerinden son derece emin olduğunu duyurdu.

Kırım ve Kerç Boğazı için de yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasına göre Kırım yarımadasını fiziksel olarak Rusya’ya bağlayan Kerç Köprüsü’nün yapımında yer alan şirketler ve bazı Kırımlı yetkililer yaptırım listesine dahil edildi.

Azak Denizi ile Karadeniz’i bir birine bağlayan Kerç Boğazı, 25 Kasım 2018’de Rusya’nın Ukrayna ordusuna ait üç gemiye el koymasıyla gündeme gelmişti.

Listede Kırım İçişleri Bakanı Pavel Karanda, Kırım Mülk ve Toprak İşleri Bakanı Larisa Kuliniç, FSB Kırım ve Sivastopol Şefi Leonid Mihayluk, Rusya Soruşturma Komitesi Kırım Cumhuriyeti Ana Soruşturma Dairesi Başkanı Vladimir Terentyev’in yanı sıra Rusya’dan 3 şirketin ‘Kırım’ın devam eden ilhakı’ iddiasıyla yer aldığı kaydedildi.

Prigojin’le bağlantılı 3 şirkete yaptırım

Bakanlık, Rus iş insanı Yevgeniy Prigojin’le bağlantılı oldukları gerekçesiyle Rusya’dan 3 şirkete de yaptırım uygulandığını belirtti.

ABD daha önce seçimlere müdahale ettikleri gerekçesiyle Prigojin ile 12 kişiyi yaptırım listesine eklemişti.

Kremlin yetkilisi Gromov da listede

Bakanlık, 2020 başkanlık seçimi sürecini itibarsızlaştırarak ABD’de iç siyasi gerilim yaratılması için Kremlin yanlısı medya kuruluşlarını koordine ettiği belirtilen Rusya Devlet Başkanlığı İdaresi Birinci Başkan Yardımcısı Aleksey Gromov’un da yaptırım listesine alındığını belirtti.

Rusya Dışişleri: Yanıt vereceğiz

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD yönetiminin yeni yaptırım kararı karşısında buna bir yanıt vermelerinin kaçınılmaz olduğunu belirterek, “Söz konusu adımın sonuçları hususunda ABD’yi defalarca uyarmıştık. Yeni yaptırımlar Rusya-Amerika ilişkilerindeki çatışma hâlini artırıyor. Moskova’daki ABD Büyükelçisi, yeni yaptırımlarla ilgili olarak Rusya Dışişleri’ne çağrıldı, kendisiyle yapılacak konuşma sert olacak” açıklamasını yaptı.
Önceki Haber
1 Mayıs afişi astıkları için gözaltına alınanlar serbest
Sonraki Haber
Kadınlar İstanbul’un dört bir yanını donattı: Sözleşmeyi uygula