Ana SayfaDünyaOsman Kavala’yı bırakmayan Türkiye’ye yaptırım çağrısı

Osman Kavala’yı bırakmayan Türkiye’ye yaptırım çağrısı

HABER MERKEZİ – Uluslararası üç insan hakları kuruluşu, AİHM’in iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönündeki kararına uymayan Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Avrupa Konseyi’ne çağrı yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Hukukçular Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesi (TLSP), tutuklu iş insanı Osman Kavala hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği tahliye kararını yerine getirmeyen Türkiye’ye yaptırım çağrısı geldi.

Üç kuruluşun, Avrupa Konseyi’nin siyasi karar alma organı olan ve AİHM kararlarının uygulanmasını denetleyen Bakanlar Komitesine yaptığı başvuruda, “Türkiye’nin AİHM’in Kavala’nın serbest bırakılması kararına bariz bir şekilde kayıtsız kalması, Bakanlar Komitesinin Türkiye’ye karşı ihlal süreci başlatmasını tetiklemelidir” denildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, İnsan Hakları İzleme Örgütü kıdemli hukuk danışmanlarından Aisling Reidy, Bakanlar Komitesi’nin Mart ayında gerçekleştireceği toplantıya atıfla, “Komitenin, AİHM kararlarının bağlayıcı olduğunu ve uygulanmamasının ek önlemler gerektirecek ciddi bir ihlal anlamına geldiğini Türkiye’ye karşı hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde netleştirmesi büyük önem taşıyor” dedi.

Üyelik askıya alınabilir

Bakanlar Komitesi, AİHM kararlarına uymayan Avrupa Konseyi üyesi ülkelere karşı ihlal süreci başlatma yetkisine sahip.

Bu yetki ilk olarak 2017 yılında, hapisteki muhalif politikacı Ilgar Mammadov’un koşulsuz olarak serbest bırakılması yönündeki AİHM kararına direnen Azerbaycan’a karşı kullanılmıştı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 46’ncı maddesinin 4’üncü fıkrasına dayanan ihlal sürecinin başlatılabilmesi için Bakanlar Komitesi’nde üçte ikilik oy çoğunluğu gerekiyor.

Süreç başlatıldığında karara uyumsuzluğun tespiti için dosya yeniden AİHM’e gönderiliyor.

AİHM’in bağlayıcı karara uyulmadığını teyit etmesi durumunda Bakanlar Komitesi söz konusu ülkenin Avrupa Konseyi’ndeki üyeliği ya da oy hakkının askıya alınması gibi ek önlemlere karar verebiliyor.

9-11 Mart’ta görüşülecek

Bakanlar Komitesi, AİHM kararının uygulanması için Türkiye defalarca çağrıda bulunmuş, ancak dikkate alınmamıştı.

Komite, Kavala davasına uyum durumunu 9-11 Mart tarihlerindeki oturumda dördüncü kez ele alacak.

Türkiye İnsan Hakları Davalarına Destek Projesinden Helen Duffy, “Kavala davası Türkiye’de sivil toplumun ve hukukun üstünlüğü ilkesinin karşı karşıya bulunduğu krizin bir sembolü. İhlal sürecinin istisnai bir durum olduğunu biliyoruz. Ancak bu istisnanın uygulanmasının söz konusu olabileceği bir dava varsa, o da budur” diye konuştu.

AİHM kararı Mayıs’ta kesinleşmişti

AİHM, 18 Ekim 2017’de gözaltına alındıktan sonra 1 Kasım 2017’de tutuklanan iş insanı Osman Kavala ile ilgili 10 Aralık 2019’da hak ihlali kararı vermişti.

Kavala’nın ‘makul şüphe olmadan siyasi sebeplerle tutuklanması’ ve ‘Anayasa Mahkemesi’nin başvuruyu makul bir sürede incelememesi’ nedeniyle AİHS’in ihlal edildiğine hükmedilmiş, Kavala’nın derhal tahliyesi istenmişti.

Türkiye’nin itirazının reddedilmesi ile AİHM kararı Mayıs ayında kesinleşmişti.

Kavala Anayasa mahkemesine yaptığı son bireysel başvurudan da sonuç alamamış, AYM 29 Aralık’taki kararında Kavala’nın “kişi hak ve özgürlüğü ile güvenliğinin ihlal edilmediğine” hükmetmişti.

Kavala hakkında 5 Şubat’ta Türkiye’de yapılan son duruşmada İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “siyasal ve askeri casusluk” suçlamalarıyla açılan davanın Gezi davasıyla birleştirilmesine karar vermişti.
Önceki Haber
Der Spiegel'den Halkbank dosyası: Türkiye ekonomisi kriz yıllarına dönebilir
Sonraki Haber
HDP Kadın Meclisi'nden il il 8 Mart eylem programı