Ana SayfaGüncelAYM Gergerlioğlu kararının gerekçesini açıkladı

AYM Gergerlioğlu kararının gerekçesini açıkladı

HABER MERKEZİ – Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında verdiği kararın gerekçesini açıklayan Anayasa Mahkemesi, “İnceleme görev ve yetkisinin dışında kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesi hakkında verdiği ret kararının gerekçesini açıkladı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, AYM’nin inceleme görev ve yetkisinin bulunmadığı kaydedildi.

Milletvekilliğinin düşmesi konusunda AYM’ye başvuru hakkının bulunduğu ancak kesin hüküm giyme nedeniyle düşmede müracaat imkanının tanınmadığı belirtilen kararda şöyle denildi:

Bu itibarla Anayasa’nın 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası hükmü uyarınca kesin hüküm giyme veya kısıtlama sebebine dayanan ve bu konudaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesi suretiyle gerçekleşen milletvekilliğinin düşmesi hali, Anayasa’nın 85’inci maddesi kapsamının ve dolayısıyla Anayasa Mahkemesinin inceleme, görev ve yetkisinin dışında kalmaktadır.

Ayrıca kararda Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşmesine yönelik başka adlar altında yapılacak taleplerin de incelenebilmesinin mümkün olmadığı belirtildi.
Önceki Haber
İsviçre, özsavunmada bulunan Yasemin Çakal'a 'politik oturum hakkı' tanıdı
Sonraki Haber
Ayrıldığı kadını darp edip serbest bırakılan Bülent Yüksek tutuklandı