Ana SayfaGüncelReuters: Türkiye’de sert Covid-19 önlemleri geliyor

Reuters: Türkiye’de sert Covid-19 önlemleri geliyor

HABER MERKEZİ – Reuters’a konuşan bir hükümet yetkilisine göre, Türkiye’de turizm sezonu öncesi vakaların düşürülmesi için yarınki kabine toplantısında sert Covid-19 önlemleri getirilmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın yapacağı toplantıda, Corona virüsü vakalarındaki artışın önüne geçilebilmesi için alınacak tedbirler değerlendirilecek.

Reuters haber ajansına konuşan üst düzey bir hükümet yetkilisi, Türkiye’de Covid-19 önlemlerinin bir kez daha sertleştirilmesinin planlandığını söyledi.

DW Türkçe’nin aktardığı habere göre isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, önlemlerin hafifletildiği “normalleşme” döneminin iyi sonuç vermediğini ve Salı günkü kabine toplantısında “normalleşme” döneminin öncesinden de sıkı önlemler getirilmesinin beklendiğini ifade etti.

“Daha sert önlemler almak dışında bir çözüm yok gibi görünüyor” diyen yetkili, kabinenin bu akşamki Bilim Kurulu toplantısında yapılacak öneriler doğrultusunda hareket edeceğini sözlerine ekledi.

Yetkili, alınacak tedbirler arasında, şehirler arası seyahatin sınırlandırılması, 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne sokağa çıkma kısıtlaması getirilmesi ve spor ile eğlence tesislerinin kapatılması gibi önlemlerin olabileceğini belirtti.

Reuters’a konuşan hükümet yetkilisi, “Plan, turizm sezonu tam anlamıyla başlamadan vaka sayılarını düşürmek. Zira günde 50 binin üzerindeki vaka sayıları, turizmi ciddi şekilde olumsuz etkileyecektir” dedi.

Bilim Kurulu’ndan farklı kaynaklar ise Reuters’a yaptıkları açıklamada, bazı üyelerin Ramazan ayı boyunca ‘tam kapanma’ talep ettiğini, bu gerçekleştirilemeyecekse de en azından şehirler arası seyahatin kısıtlanması ve şehir içindeki toplu taşıma kullanımının çalışma saatlerine göre ayarlanarak azaltılmasını istediğini söyledi.
Önceki Haber
TİHV araştırdı: 23 öğrenci hak arayışında can verdi
Sonraki Haber
‘Montrö bildirisi’: Biri için tutuklama, 13’ü için adli kontrol istendi