Ana SayfaDünyaBağdat’tan Ankara’ya ‘sınırı aşma’ notası

Bağdat’tan Ankara’ya ‘sınırı aşma’ notası

HABER MERKEZİ – TSK’nin Zap, Avaşin ve Metina bölgelerine yönelik operasyonu sürerken Bağdat yönetiminden Ankara’ya nota verildi. Söz konusu uyarının nedeni olarak ise Hulusi Akar’ın “koordinasyon olmaksızın” Irak Kürdistan Bölgesi topraklarına geçmesi gösterildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’na protesto notası iletti.

Irak Haber Ajansı’nın (INA) haberine göre Türkiye’ye verilen notanın nedeni, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki operasyon bölgesini Bağdat ile “koordinasyon olmaksızın” ziyaret etmesi.

Habere göre, makamına çağırdığı Türkiye’nin maslahatgüzarına uyarıda bulunan Irak Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Müsteşarı Nizar El-Kadirallah, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Metina bölgesine askeri üs kurma niyetine ilişkin açıklamalarını da kınadı.

El-Kadirallah, “Irak toprakları ve hava sahasının Türk askeri güçleri tarafından ihlalini de reddettiklerini” vurgulayarak, “bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğunu” belirtti.

Iraklı yetkili ayrıca, “Komşu Türkiye’ye, tek taraflı askeri çözümlerle ortak güvenlik sorunlarını çözmenin etkili yol olamadığını” hatırlattı.

Akar Haftanin’e geçmişti

Savunma Bakanı Akar, 2 Mayıs günü beraberindeki askeri yetkililerle birlikte Şırnak’a gitmişti.

Akar ve beraberindekiler, helikopterle Uludere’nin Yemişli köyüne geçmiş, oradan da köyün karşısındaki Haftanin bölgesinde TSK birliklerinin üslendiği Biliç Tepesi’ne geçmişti.

Soylu’nun açıklamaları

Öte yandan İçişleri Bakanı Soylu, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Metina bölgesinde kontrolü sağlamak için üs kurulacağını söylemişti.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Soylu, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerine yaptığı sunumda “Metina bölgesi önemli bir yer. Tıpkı Suriye’de olduğu gibi, burada üs kuracağız ve bölgenin denetimini yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.

  HDP'li Özsoy: Türkiye’nin amacı Irak Kürdistan Bölgesi’ne adım adım yerleşmeÖnceki Haber
Şiddet faili uzman çavuş gözaltına alındı
Sonraki Haber
Sağlık Bakanlığı verileri: Yeni vaka sayısı 25 binin altında