Ana SayfaCezaevleriATK ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için cezaevi yolunu gösterdi

ATK ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için cezaevi yolunu gösterdi

HABER MERKEZİ – Adli Tıp Kurumu, 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan için ‘yeterli kanaat oluşmadı’ dedi ve tutuklunun bir ay R Tipi Cezaevi’nde gözlem altında tutulmasını istedi.

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 tarihinde Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, davanın iddianamesinde olayla ilgisinin olmadığı açığa çıkmasına rağmen 25 yıldır cezaevinde.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan, sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda en az 7 kez hastaneye kaldırıldı.

Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, tekrar cezaevinde götürüldü. Son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye sevk edilen Özkan, yetkili hastanenin Diyarbakır olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderildi.

Geçtiğimiz hafta hastaneye götürülen Özkan’ın Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevki yapılmıştı.

ATK, “Yeterli kanaat oluşmadı” diyerek, Özkan’ın R Tipi Cezaevi’ne sevk edilmesini ve bir ay gözlem altında tutulmasını istedi.

ATK, raporunun sonuç kısmında şöyle denildi:

Mehmet Emin Özkan’ın 28.06.2021 tarihinde kurulumuzda yapılan muayenesinde ve yapılan nöropsikolojik testlerinde motor emirleri eksiksiz yerine getirmesine rağmen, kimlik bilgileri dahil tüm sorulara ‘Bilmiyorum’ şeklinde cevap verdiği, yapılan tıbbi tetkiklerinde belirgin patolojik özellik saptanmadığı, 25.06.2021 tarihli Kranial MR grafisinin kurulumuzda yapılan incelemesinde yaşı ile uyumlu bulgular dışında parankimal patoloji saptanmadığı, kişi hakkında yeterli kanaat oluşmadığından R (rehabilitasyon) tipi cezaevi şartlarında yatırılarak 1 (bir) ay izlenmesi sonrası, günlük rutini ve yaşamsal aktiviteleri ile bilgilerin ayrıntılı şekilde belirtildiği psikososyal gözlem raporu ile birlikte yeniden kurulumuza muayeneye gönderilmesi sonrasında sorulan hususlar görüş bildirileceği oy birliği ile mütalaa olunur.

Özkan adına açılan sosyal medya hesabında ATK raporuna şu ifadelerle tepki gösterildi:
Önceki Haber
Cinsel istismara ‘delil yetersizliği’nden beraat!
Sonraki Haber
Dünyanın en büyük astronomi müzesi açılıyor