Ana SayfaGüncelYargıdan Boğaziçi kararı: Polisler soruşturulmalı

Yargıdan Boğaziçi kararı: Polisler soruşturulmalı

HABER MERKEZİ – İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, Boğaziçi eylemleri sırasında öğrencilere şiddet uygulayan polislere soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararını kaldırarak, polislerin soruşturulmasının önünü açtı.

Boğaziçi Üniversitesi’nin eski rektörü Melih Bulu’yu protesto eylemlerinde öğrencileri darp eden polislere soruşturma izni vermeyen İstanbul Valiliği’nin kararı yargıdan döndü.

İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, polislere yöneltilen suçlamaların görevleriyle bir ilgisinin bulunmadığını belirterek dosyalarını savcılığa gönderdi.

Sol.org’da yer alan habere göre, TKP’li hukukçular, 2 Şubat 2021’de TKP’nin çağrısıyla düzenlenen basın açıklamasına katılmak isteyen Eray Türkdoğan’ın uğradığı polis şiddetine karşı yasal süreç başlattı.

Fakat, İstanbul Valiliği güvenlik kameralarına da yansıyan polis şiddetinin “polisin görevi gereği yerine getirildiği” gerekçesiyle soruşturma izni vermedi.

Avukatlar ise karara itiraz etti.

Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge İdare Mahkemesi, valilik tarafından alınan “soruşturma izni verilememesi” kararını kaldırdı.

İlgili polislerin üzerine atılı darp ve kötü muamele suçlarının “görevle ilgisinin bulunmadığının” belirtildiği kararda, şu ifadelere yer verildi:

Bu durumda, ilgiliye isnat edilen darp ve kötü muamele fiillerinin görev sırasında olmakla birlikte görevden kaynaklanmadığı, yani görev sebebiyle işlenmediği açık olduğundan ilgililer hakkında bu yasanın öngördüğü özel soruşturma usulünün uygulanması ve soruşturma izni verilmesi/verilmemesi yolunda karar tesis edilmesi mümkün değildir.

Mahkeme dosyayı, soruşturma izni alıp almamak gibi bir aşama olmaksızın doğrudan soruşturma yapılması üzere savcılığa gönderdi.

Mahkeme kararını değerlendiren avukat Özge Demir ise, ”Artık herhangi bir eylemde, polis hukuka aykırı bir şiddet uygularsa, polis hakkında doğrudan soruşturma açılacak” dedi.

Ne olmuştu?

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne kurum dışından bir isim olan Melih Bulu’nun atanmasının ardından başlayan protestolarda bugüne kadar yüzlerce öğrenci gözaltına alınırken, 11’i tutuklanmış, birçoğu da ev hapsine alınmıştı.

Protesto eylemlerine polisin öğrencilere  sert müdahale etmesine, kamuoyunda büyük tepki gösterilmişti.
Önceki Haber
ESP ve HDP'den Şenyaşar ailesine ziyaret: Sizin acınız bizim acımızdır
Sonraki Haber
ESP'li Ahmet Ayva'ya polis tehdidi: Kontra faaliyetler bize geri adım attıramaz