Kadınlardan tencere-tavalı eylem: Zamları kabul etmiyoruz

Kadınlardan tencere-tavalı eylem: Zamları kabul etmiyoruz

Özgür Kadın Hareketi aktivistleri, kadın yoksulluğuna ve ekonomik krize dikkat çekmek için pazarda tencere ve tava eylemi yaptı.

Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad) bu yıl “Dem dema azadiya jinê ye” sloganı ile karşılayacağı 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine İstanbul’da başladı. Kadınlar, Bağcılar ilçesinde bulunan halk pazarına giderek kadın yoksulluğuna ve ekonomik krize dikkat çekmek amacıyla tencere-tava eylemi yaptı.

‘Biz kadınlar bu sistemi değiştireceğiz’

Ellerine tencere ve tavalarını alan kadınlar, pazarda dolaşarak kadın yoksulluğuna tepki gösterdi. Pazarcıların ve alışverişe gelen halkın da destek verdiği eylemde kadınlar, şu açıklamayı yaptı:

“Saray’da yaşarken faturanın hesabını yapmıyor. Bir ekmeğin hesabını yapmıyor, ekmek kuyruğuna girmiyor, çocuğu nasıl geçinecek diye merak etmiyor. Biz bu zamları kabul etmiyoruz. Bize elinizdeki ile yetinin diyorlar o zaman kendisi de Saray’dan çıksın, orada yaşamasın. Biz kadınlar bu sistemi değiştireceğiz. Tencereler boş. Fakirden alıp zengine veremezsiniz. Kadınlar bunu kabul etmiyor.”

8 Mart mitingine katılım çağrısı

Kadınlar ayrıca 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde “Yoksulluğa, Şiddete, Sömürüye Karşı Mücadeleyi Büyütüyoruz! Değiştirecek gücümüz var” sloganıyla 6 Mart günü Kadıköy Rıhtım’da gerçekleşecek olan “Büyük Kadın Buluşması”na da çağrıda bulundu.

 

HABER MERKEZİ