Ana SayfaGüncelEduardo Galeano’dan ‘Zamanın Ağızları’

Eduardo Galeano’dan ‘Zamanın Ağızları’

HABER MERKEZİ – Eduardo Galeano’nun “Zamanın Ağızları” isimli eseri Sel Yayıncılık etiketi ile okurla buluşuyor.

2015 yılında aramızdan ayrılan Uruguaylı sosyalist yazar ve gazeteci Eduardo Galeano’nun “Zamanın Ağızları” isimli öykü kitabı Türkiyeli okurla buluşuyor.

Bu ay Bülent Kale çevirisiyle Sel Yayıncılık’tan çıkacak olan kitap, tanıtım metninde şöyle takdim ediliyor:

Kronikle şiiri, masalla manifestoyu birleştiren bu kısa ve son derece çarpıcı öyküler, muktedirlerin sıklıkla ve uzun süre susturduklarının sesini çoğaltmak için bir araya geliyor.

Eğer kulak verirseniz evrensel kakofoninin içinde birbirine cevap veren yankıları sezebilirsiniz: ilk ve son soluk, yaprakların hışırtısı, aşk sözcükleri, öfke haykırışları, örümceklerin serenatları, zorla sökülüp alınan itiraflar, fısıldanan sırlar ve çocukların ağzından çıkan hakikatler.

Zamanın Ağızları etten kemikten ve sesinden yoksun bırakılmış bir dünyanın sessizliklerini parçalıyor…

Kitaptan bir pasaj

Muhammed Eşref okula gitmiyor. O, güneşin doğuşundan ay görününceye kadar çalışıyor; Pakistan’ın Umar Kot köyünden dünya stadyumlarına doğru yuvarlanan futbol toplarını kesiyor, kırpıyor, deliyor, biçip dikiyor. Muhammed on bir yaşında, beş yıldır bu işi yapıyor. Eğer okumayı bilseydi, İngilizce okuyabilseydi, elinden çıkan her işe kendisinin yapıştırdığı şu uyarıyı okuyabilecekti: “Bu top çocuklar tarafından üretilmemiştir.”


 

Künye

Zamanın Ağızları
Eduardo Galeano
Çeviri: Bülent Kale
Sel Yayıncılık
İstanbul, 2018