Ana SayfaDünyaKörfez’de gerilim: Suudi Arabistan’dan ‘savaş istemiyoruz’ açıklaması

Körfez’de gerilim: Suudi Arabistan’dan ‘savaş istemiyoruz’ açıklaması

HABER MERKEZİ – Körfez’de gerginlik tırmanırken Suudi Arabistan ‘bölgede savaş istemediğini’ açıkladı. Kral Selman, Körfez ve Arap ülkelerinin liderlerini kriz toplantısına davet etti. Tansiyonu düşürücü benzer bir açıklama da Tahran’dan geldi.

Suudi Arabistan, petrol tankerlerine ve petrol boru hatlarına yapılan saldırılar ve bölgede gerilimin artması sonrası bir açıklama yaptı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil El Cubeyr, bölgede savaş istemediklerini ancak taraflar savaşı seçerse de tüm güçleriyle yanıt vermeye hazır olduklarını açıkladı.

“Krallığımız bölgede bir savaş istemiyor ve bunu amaçlamıyor. Suudi Krallığı bu savaşı engellemek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Ancak eğer diğer taraflar savaşı seçerse tüm gücü ve kararlılığıyla karşılık verecek, kendisini ve çıkarlarını savunacaktır.”

Öte yandan Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz de Körfez’deki gerilimin tırmanmasını önlemek için Mekke’de iki acil toplantı düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Tahran: Biz de savaş arayışı içinde değiliz

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı General Hüseyin Selami ise kendi ülkesinin de Ortadoğu’da bir savaş arayışı içinde olmadığını ama savaştan da korkmadıklarını dile getirdi.

Selami ABD ve Suudi Arabistan ile ilgili olarak, “Onlarla bizim aramızdaki fark ise onların savaştan korkması ve bir savaş iradesine sahip olmamalarıdır” dedi.

Ne oluyor?

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını yeniden uygulamaya koymasıyla beraber bölgede gerginlik yeniden tırmanıyor.

ABD ile İran arasında yaşanan gerilim ve ABD’nin bölgeye bir uçak gemisi, uzun menzilli bombardıman uçakları ve hava savunma füzeleri konuşlandırması bölgede bir savaş olasılığı endişesi yaratıyor.

ABD’nin bölgeye savunma takviyesi yapması gerilime neden oldu. / Fotoğraf: AFP

Öyle ki Washington’ın “İran’dan kaynaklanan tehditler” nedeniyle bölgeye savaş gemileri ve uçakları konuşlandırması sonrası Birleşik Arap Emirlikleri sularında, farklı ülkelerin bandıralarını taşıyan petrol tankerlerine saldırı düzenlenmişti.

Saldırıları Yemen’de iç savaşın taraflarından olan Şii Husi milisler üstlenmişti.

Suudi Arabistan ise sorumluluğun İran’a ait olduğunu savunuyor. Ancak Tahran bunu yalanlıyor.

Previous post
MARSU’nun elektriği yine kesildi, Mardin’e su verilmiyor
Next post
Merkel'in halefinden Türkiye’deki muhalefet ile dayanışma çağrısı