Ana SayfaGüncelKADEM’den de ‘cinsel istismar’ yasa teklifine itiraz

KADEM’den de ‘cinsel istismar’ yasa teklifine itiraz

HABER MERKEZİ – Cinsel istismar ve tecavüz suçunu işleyenlerin mağdurlarıyla evlenmeleri halinde cezalarının ertelenmesini öngören yasa teklifine, Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Genel Başkan Yardımcılığını üstlendiği KADEM’den de tepki geldi. KADEM tarafından yapılan açıklamada, küçük yaştaki bir çocuğun rızasının tespit edilmesinin güçlüğüne dikkat çekildi.

Cinsel İstismar ve tecavüz suçu işleyen zanlıların mağdurlarla evlenmesi durumunda cezalarının ertelenmesini içeren yasa teklifine iktidara yakınlığı ile bilinen Kadın ve Demokrasi Derneği’nden (KADEM) de tepki geldi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Genel Başkan Yardımcılığını yürüttüğü KADEM, yaptığı açıklamada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ‘küçüğün rızası’ sözlerine atıfta bulunarak “küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesinin’ nasıl tespit edileceğini” sordu.

“Tasarıya, ‘politik ve ideolojik çekişmelerin ötesinde’ toplumun üstün yararı için çözüm odaklı yaklaştığını” ifade ederek de tasarının yasalaşması halinde oluşabilecek menfi durumlara dikkat çekti.

KADEM açıklamasında, önergenin istismar suçunu işleyenlerin cezadan kurtulmasının önünün açacağına dikkat çekildi:

Düzenlenmekte olan tasarıda; ‘failin’ tanımının yeterince anlaşılır ve kamu vicdanını rahatlatacak nitelikte yapılmamış olması en büyük eksikliklerden biri olarak görünmektedir. Keza tasarının bu haliyle yasalaşması durumunda cinsel istismar suçunu işleyenlerin, güç, nüfuz vb. imkanlar ile mağduru ve çevresini etki altına alması ve mağdur ile evlenme yoluna giderek serbest kalmasının önü açılacaktır.

Açıklamada tasarının sakıncaları ise şöyle özetlendi:

Mağdurun ise, bu baskı altında erken yaşta zorla evlilik yapması ve bu evliliği sürdürmeye mecbur kalması kuvvetle muhtemeldir. Yine bu tasarı ile suça azmettiren veya işlenişine yardım edenler hakkında görülen davaların af ile sonuçlanacak olması ve yasanın yürürlük süresinin belirlenmemiş olması da tasarının sakıncalarındandır.

‘Küçüğün rızası nasıl tespit edilecek?’

KADEM, açıklamada Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın ‘küçüğün rızası’ diye tanımladığı ‘rıza’nın nasıl tespit edileceğini de sordu:

Tasarının, en önemli çıkmazlarından biri cebir, tehdit ve iradeyi etkileyen hususların tespitinin son derece zor olduğudur. Kaldı ki cebir ve tehdit olmasa bile küçük yaşta bir kız çocuğunun ‘kendi iradesi’ nasıl tespit edilecektir? Bu konunun da ayrıca değerlendirilmesi gerekir.

Yukarıda da bahsettiğimiz maddeler gereğince; resmiyet kazanmamış birlikteliklerden doğan mağduriyetlerin giderilmesi hususunda, Ceza İnfaz Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve sair mevzuat referans alınarak yeni düzenlemeler yapılabilir.

Bu konuda Kadın ve Demokrasi Derneği ve konuyu çalışan uzman hukukçularımızla hazırladığımız detaylı raporu yetkililere sunarak, yeni bir düzenlemenin takipçisi olacağımızı, konuya ilişkin destek ve işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmek isteriz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Bozdağ teklifin arkasında: Roman vatandaşlarımız küçük yaşta evleniyor
Sonraki Haber
Nietzsche Sempozyumu yarın başlıyor