Ana SayfaBilim ve TeknolojiBirbirleriyle ‘konuştukları’ kanıtlandı: Bitkiler nasıl iletişim kuruyor?

Birbirleriyle ‘konuştukları’ kanıtlandı: Bitkiler nasıl iletişim kuruyor?

HABER MERKEZİ – Bilim insanlarının yaptığı son araştırma, yan yana diktiğimiz bitkilerin birbiriyle iletişim kurduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre bitkiler toprak altı sinyallerle anlaşıyor. Bu sonuç, sadece yaprakların dokunmayla yönlendirilmediğinin de işareti.

Bitkilerin birbirleriyle iletişim kurduğu tezi bilimsel bir araştırmayla kanıtlandı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre mısır tohumlarını inceleyen bilim insanları, bitkilerin birbirlerine toprak altından sinyaller gönderdiğini, diğerleriyle aralarındaki mesafeyi bu şekilde ayarladıklarını tespit etti.

İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçları, kalabalık veya sıkışık bir ortamda bulunan bitkilerin toprağa gönderdikleri sinyallerle komşularının gölgede kalmaması için daha hızlı büyümelerini sağladığını da kanılıyor.

Araştırma ekibinin başındaki Velemir Ninkovic bu durumu, “Bizler komşularımızla sorun yaşadığımızda taşınabiliriz. Bitkiler bunu yapamıyor. Bunu kabule etmişler ve rekabetçi durumlardan kaçınmak için sinyalleri kullanıyorlar” sözleriyle anlattı.

‘Dokunmanın’ ötesinde

Geçmişte yapılan bir araştırma, bitkilerin komşularına dokunduklarında büyüme stratejilerini değiştirdiklerini ortaya koymuştu.

Olgun bitkilerin kalabalık ortamlarda ‘çekingen’ davranıp büyümelerini dizginlediği, diğerlerinin ise daha savaşçı bir yaklaşım sergileyerek kök büyütmek yerine toprak üstünde genişlediği görülmüştü.

Son araştırma, bu durumun sadece yaprakların dokunmayla yönlendirilmediğini, toprak altındaki kimyasalların da bitkiler arası iletişim sağladığını ortaya koydu.

Previous post
HDP ve HDK'den Dersim Katliamı açıklaması
Next post
Dolar rekor kırmaya devam ediyor