Ana SayfaBilim ve TeknolojiFacebook’ta güvenlik açığı: 50 milyon hesap etkilenmiş olabilir

Facebook’ta güvenlik açığı: 50 milyon hesap etkilenmiş olabilir

HABER MERKEZİ – Facebook, yaklaşık 50 milyon kullanıcının hesabının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesine neden olabilecek bir güvenlik açığı keşfettiklerini duyurdu.

Sosyal medya platformu Facebook, güvenlik açığı keşfettiklerini açıkladı.

Facebook, açığın düzeltildiğini ve güvenlik birimlerinin bilgilendirildiğini belirtti.

Ancak söz konusu açığın, yaklaşık 50 milyon kullanıcının hesabının hackerlar (bilgisayar korsanları) tarafından ele geçirilmesine neden olabileceği üzerinde duruluyor.

Bilgilerin ele geçirilip geçirilmediği henüz bilinmiyor

BBC Türkçe’nin haberine göre Facebook, hackerların hesaplardaki “başkasının gözünden gör” özelliği üzerinden “erişim jetonu” sağlayabildiğini açıkladı.

Facebook’tan yapılan açıklamada güvenlik açığından etkilenen yaklaşık 50 milyon hesabın “erişim jetonunun” sıfırlandığı, ek önlem olarak bu butonu geçen yıl içinde kullanmış 40 milyon hesabın daha “erişim jetonlarının” sıfırlandığı belirtildi.

Bu yaklaşık 90 milyon hesabın, kullandıkları cihazlarda Facebook şifrelerini yeniden girmek zorunda kalmaları anlamına geliyor.

Açıklamada “İncelememiz henüz başlamış olduğu için bu hesapların kötü amaçla kullanılıp kullanılmadığı ya da bilgilerin ele geçirilip geçirilmediğini halen araştırıyoruz” denildi.

Facebook, “Başkasının gözünden gör” özelliğinin de geçici olarak durdurulduğunu da belirtti.

‘Erişim jetonu’ nedir?

Facebook hesaplarının kullanıcıların farklı cihazlarında açık kalmasını sağlayan dijital anahtara “erişim jetonu” adı veriliyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Adana Film Festivali'nde kısa film ödülleri sahiplerini buldu
Sonraki Haber
'Neue Wache' örneği: Geleneksel anıtlar kolektif hafızaya ne buyurur?