Ana SayfaToplumsal CinsiyetLas Tesis davası: Emniyette çekilen fotoğraflar ‘örgüt üyeleri yakalandı’ diye servis edildi

Las Tesis davası: Emniyette çekilen fotoğraflar ‘örgüt üyeleri yakalandı’ diye servis edildi

HABER MERKEZİ – İzmir’de Las Tesis protestosu nedeniyle haklarında dava açılan 24 kadından 13’ü hakim karşısına çıktı. Kadınlar, emniyette verdikleri ifade sırasında çekilen fotoğraflarının ertesi gün Sabah Gazetesi’nde “Örgüt üyeleri yakalandı” başlığıyla manşet olduğunu aktardı.

İzmir Alsancak’ta 15 Aralık 2019 günü yüzlerce kadının katılımı ile gerçekleştirilen Las Tesis eyleminden bir gün sonra İzmir Emniyet Müdürlüğü tarafından 24 kadın hakkında gözaltı kararı çıkarılmış ve kadınlar evlerine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

“TCK 301 ve 2911 sayılı yasalara muhalefet” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren kadınlar hakkında İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nce açılan davanın 14 Mayıs 2020 tarihindeki ilk duruşması pandemi nedeniyle yapılmadan ertelendi.

10 Kasım 2020 tarihindeki ikinci duruşma ise İzmir’de meydana gelen deprem dolayısıyla ertelenirken, kadınlar ilk kez üçüncü duruşmada hakim karşısına çıktı.

Duruşma öncesi Kadın Meclisleri, Bayraklı Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Las Tesis’i değil katilleri yargılayın” pankartı açılan açıklamada, Kadın Meclisleri adına konuşan Hilal Susuz, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığını ve kadınların öldürülmemesini isteyenlerin yargılandığını dile getirdi.

“Yargı, failleri değil kadınları yargılamakla meşgul” diyen Susuz, kadınlara yönelik şiddet ve cinayeti durdurmak için meydanları doldurmaya devam edeceklerini kaydetti.

İzmir 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, tutuksuz yargılanan 24 kadından 13’ü avukatlarıyla katıldı.

Kadınlar ifadelerinde Las Tesis dansının Şili’de, pandomim sanatçısı Daniela Carrasco’nun polis tarafından tecavüze uğradıktan sonra öldürülmesinin ardından tüm dünyaya yayılan eylemlere destek vermek ve ülkedeki kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirdiklerini, eylemde atılan sloganların ise tüm kadın eylemlerinde atıldığını vurguladılar.

Davada yargılanan üniversite öğrencisi Pınar Usta, Güvenli Şube’de polis olduğunu iddia eden birinin kendisini davaya ilişkin tebligatı vermek bahanesiyle usulsüz bir şekilde aradığını ve kendisine gözdağı veren cümleler kurduğunu aktardı.

Anayasal bir hak olan gösteri ve yürüyüş yapma hakkını kullandığını dile getiren Usta, emniyetteki ifadesinde de susma hakkını kullandığını söyledi.

Emniyette verdikleri ifade sırasında fotoğraflarının çekildiğini belirten Şenay Akyol da, bu fotoğrafların ertesi gün Sabah Gazetesi’nde “Örgüt üyeleri yakalandı” başlığıyla manşet olduğunu belirtti.

Akyol, gazete hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Yargılanan kadınların avukatlarından Hazal Aydın, eylemde iddianamede yer aldığı gibi “polisi çatışma ortamına sürükleme” fiilinin gerçekleşmediğini ifade etti.

Avukat Ayşegül Karpuz, iddianamede yer alan suçların ve delillerin dahi net olmadığını vurgulayarak, davanın mahkeme heyeti tarafından iade edilmesi gerektiğini söyledi.

Avukat Ferzan Aytekin de, adaletin sağlanması için kadınların beraat ettirilmesini istedi. Avukat Eylem Zengin ise, hakkında dava açılan Deniz Uslu’nun o gün eyleme gelmemesine rağmen yargılandığını aktardı.

Duruşma, eksik hususların giderilmesi ve duruşmaya katılmayan sanıkların dinlenmesi için 28 Nisan’a ertelendi.


Mezopotamya AjansıÖnceki Haber
İsrail’den Suriye’ye hava saldırısı: Bir aile yok edildi
Sonraki Haber
Ankara'da gözaltına alınan sağlık emekçileri serbest