Ana SayfaGüncelİstanbul’da ev baskınlarında gözaltına alınanlar serbest

İstanbul’da ev baskınlarında gözaltına alınanlar serbest

HABER MERKEZİ – İstanbul’da yapılan ev baskınlarında aralarında gazeteci Taylan Öztaş’ın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Aralarında HDP İstanbul il yöneticilerinin de bulunduğu isimler çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

İstanbul’da, HDP’nin Pendik, Bayrampaşa, Beşiktaş ilçe eşbaşkanları ile il yöneticilerinin evlerine polis baskını düzenlendi.

HDP İstanbul İl Basın Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan kişiler arasında Pendik İlçe Eşbaşkanı Çetin Aslanboğa ve Bayrampaşa İlçe Eşbaşkanı Nedim Genç’in olduğunu bildirdi.

Açıklamada, “Partimizi yıpratmaya dönük uygulanan bu yöntemle sonuç almaya çalışan devlet, halkımızın ve partimizin haklı dik duruşu karşısında mağlup olacaktır. Partimiz demokratik ve barışçı çizgisinden taviz vermeden mücadelesini sürdürecektir” denildi.

Ev baskınlarında Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş’ın da gözaltına alındığı öğrenildi.

Diğer yandan İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek isteyen HDP’liler polis tarafından engellendi.

Polis, dün akşam saatlerinde Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nin önünü ablukaya alarak kimsenin eyleme katılmasına izin vermedi. Alana sadece HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu girebildi.

Alanda haber takibi için bulunan ETHA muhabiri Tunahan Turhan, eylem başlamadan önce yapılan GBT kontrolü sırasında ifade vermesi gerektiği gerekçesi ile gözaltına alındı.

Ayrıca HDP’li Piroğlu’nun yanına geçmek isteyen eski HDP Kadıköy Eşbaşkanı Ercan Demir de gözaltına alındı.

Gözaltılar serbest bırakıldı

Gözaltına alınan ikisi gazeteci 11 kişi emniyet işlemlerinin ardından Kartal’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi.

Savcılık ifadelerinin ardından ‘adli kontrol’ şartıyla mahkemeye sevk edilen 11 isim de serbest bırakıldı.


Kontrolü kaybeden iktidar ve muhalefetin sorumluluğu – Abdulmelik Ş. Bekir

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine yine kayyum atandı

Diyarbakır, Mardin ve Van’a kayyum: Kim ne diyor, neler oluyor?

Kayyum hazırlığı 31 Mart seçim sonuçları kesinleşmeden başlatılmış

Kaos, irade ve sadelik – Akın Olgun

Previous post
Ayşegül Tözeren 'İstanbul dışına çıkmama' koşuluyla serbest bırakıldı
Next post
KESK 27 Ağustos'ta iş bırakma eylemine gidiyor