Ana SayfaGüncelTemelli erken seçim çağrısını yineledi: Bu iktidar ülkeye her gün yeni bir kötülük ekliyor

Temelli erken seçim çağrısını yineledi: Bu iktidar ülkeye her gün yeni bir kötülük ekliyor

HABER MERKEZİ – HDP Eş Genel Başkanı Temelli, partisinin Dersim il kongresinde yaptığı konuşmada, erken seçim çağrısını yineleyerek, “Bu iktidardan kurtulma zamanıdır. Bu iktidar ülkeye her gün yeni bir kötülük ekliyor” dedi.

Hakların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Örgütü, 3’üncü Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

Dersim Düğün Salon’unda yapılan kongreye HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, HDP milletvekilleri Alican Önlü, Semra Güzel, Murat Çepni, Kemal Pekgöz, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri, yerlerine kayyum atanan Akpazar belde Belediyesi Eşbaşkanları Orhan Çelebi ile Songül Doğan, CHP Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan katıldı.

“Alevi sorunu siyasetle çözülmesi gerekiyor”

Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkan Temelli, ‘ortak vatanda demokratik cumhuriyeti inşa edene kadar mücadele edeceklerini’ belirterek, herkesin bu talep etrafında birleşmesini istedi.

Temelli, İzmir ve Adana’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesine tepki göstererek, iktidarın bu soruna yaklaşımını eleştirdi.

“İktidar yapılan işaretlemelere tepki gösteriyor. Yine şov peşinde, bunu yapanlar cezalandırılacakmış. Bunu yapanları cezalandırmak Alevi sorununu çözmez. Alevi sorunu siyasetle çözülmesi gerekiyor. Ancak Alevileri yok sayan bir zihniyet var karşımızda. 17 yıldır hiçbir sorunu çözmediği gibi bu sorunları da büyütüyor.”

En büyük sorunlardan birinin Kürt sorunu olduğunu belirten Temelli, “Kürt sorunun çözümünü nerden geçtiğini defalarca daha önce söyledik. Kürt sorunu küresel bir meseledir. Çözümü de İmralı Adası’nda. Gelin hep birlikte demokratik çözüm için bir yol açalım” diye konuştu.

“Bu iktidar gidene kadar 7-24 ayaktayız”

Son olarak erken seçim çağrısını bir kez daha yineleyen HDP Eş Genel Başkanı Temelli, demokratik bir Türkiye için bu erken seçimi istediklerini söyledi.

“Bu iktidardan kurtulma zamanıdır. Bu iktidar ülkeye her gün yeni bir kötülük ekliyor. Meclise getirilen bütçe yoksulluktur. Halka getirebilecek hiçbir yararı yoktur.
“Sadece kendi müteahhitleri ve silah tüccarlarına yararı vardır. O nedenle adaletli ve demokratik bir Türkiye için bu erken seçimi istiyoruz. Bu iktidar gidene kadar 7-24 ayaktayız. İktidarı tarihin çöplüğüne süpürene kadar bize durmak yok.”

Yapılan konuşmaların ardından yeni yönetim belirlendi. HDP’nin Dersim İl Eşbaklanları İbrahim Kasun ile Nurşat Yeşil oldu.


HDP’nin erken seçim çağrısı: Araştırma şirketleri ne diyor?

Temelli: İktidar yıkım aşamasına geldi, niye geri çekilelim

Kılıçdaroğlu’ndan HDP’nin ‘erken seçim’ çağrısına yeşil ışık

Erken seçim çağrısına CHP’den destek: “HDP’nin tavrı son derece anlaşılır”

Kılıçdaroğlu’ndan kayyum tepkisi: Halkın iradesine indirilen darbedir

HDP erken seçim çağrısını yineledi, muhalefete seslendi

Bahçeli’den ‘erken seçim’ yorumu

Previous post
İşçi kadınlar Mor Liste ile 'yok sayılmaya' karşı DİSK yönetimine aday
Next post
Antep’te evli olduğu kadını darp eden erkek tutuklandı