Ana SayfaGüncelMahkemeden emsal karar: Beğeniler ‘propaganda’ sayılmaz

Mahkemeden emsal karar: Beğeniler ‘propaganda’ sayılmaz

HABER MERKEZİ – Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi, daha önce çok sayıda kişinin cezalandırılmasına neden olan sosyal medya paylaşımlarının beğenilmesini “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirerek, beraat kararı verdi.

Mardin 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımların beğenilmesine ilişkin emsal teşkil eden bir karar verdi.

Mardin Cumhuriyet Savcılığı, bir süre önce Mürvet Aslan hakkında sosyal medya platformu Facebook üzerinden “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla soruşturma başlatarak, iddianame hazırladı.

Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede, Aslan’ın geçmiş yıllarda çeşitli tarihlerde hayatını kaybeden PKK’lilerin cenaze törenlerinden çekilmiş fotoğraf ve PKK mensuplarının bulunduğu paylaşımları beğendiği için “örgüt propagandası yaptığı” iddia edildi.

Söz konusu iddialardan kaynaklı Aslan’ın cezalandırılması talep edildi.

İddianamenin kabul edilmesinin ardından 18 Kasım’da yapılan ilk duruşmada mütalaa veren savcılık, iddianameyi hazırlayan savcının aksine Aslan hakkında beraat talep etti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre savcılık, Aslan’ın beğenilerinin “ifade özgürlüğün kapsamında” ele alınması gerektiğini belirtti.

Mahkeme de Aslan hakkında beraat kararı verdi.

Mahkeme: Beğeniler ‘propaganda’ sayılmaz

Mahkemenin gerekçeli kararında ise sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımların beğenilmesinin tek başına suç sayılamayacağı ifade edildi. Kararda, şu ifadelere yer verildi:

“… sanığın söz konusu sayfaları sadece beğendiği, bu sayfalarla ilgili herhangi bir paylaşımda bulunmadığı, propaganda suçunun oluşabilmesi için propaganda içerikli resim, söz vb. paylaşımlarının bir muhataba ulaşacak şekilde yayımlanmasının gerektiği, propaganda içerikli görüntülerin salt beğenilmeyle bu suçun oluşmayacağı, yine ifade özgürlüğünün terörle mücadele kapsamında en çok müdahale ve sınırlamaya maruz kalan temel haklardan olduğu… sanığın üzerine atılı suçun yasal unsurlarının oluşmadığı anlaşıldığından beraatına karar verildi.”

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Elektriğe üç ay zam yapılmayacak
Sonraki Haber
Kanal İstanbul: Gemi garantisi verilecek, fatura yine halka kesilecek