Ana SayfaGüncelHDP ve DTK’den Kürt Dil Bayramı’na ilişkin mesajlar

HDP ve DTK’den Kürt Dil Bayramı’na ilişkin mesajlar

HABER MERKEZİ – HDP, Kürt Dil Bayramı’na ilişkin paylaştığı mesajında, “Kürt diline sahip çıkmak dün olduğu gibi bugün de siyasi varlığımızın, mücadele geleneğimizin, tarihe ve halkımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir” dedi. DTK de Kürtçenin sahiplenilmesi çağrısında bulundu. Diğer yandan sosyal medyada #Cejnakurdî hashtag’i ile kampanya başlatıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla yazılı açıklamalar yaptı.

15 Mayıs 1932 yılında Suriye’nin başkenti Şam’da Latin harfleriyle yayın hayatına başlayan ve 1943 yılına kadar 57 sayısı çıkarılan Hawar dergisinin, Kürt kültür tarihi yazımı açısından bir milat olarak değerlendirildiğini anımsatan HDP, “88 yıl önce Celadet Alî Bedirxan ve yoldaşlarının öncülük ettiği bu kültürel devrim girişimi, bugün de Kürt dili ve kültürü çalışmalarına ilham kaynağı olmaya devam etmektedir” dedi.

Kürtçeye katkıları nedeniyle derginin yayın hayatına başladığı 15 Mayıs günü, 2006 yılından bu yana Kürt Dil Bayramı olarak kabul edilmekte ve kutlanmakta.

Kürt Dil Bayramı’nda da, Kürt dili ve kültürü üzerindeki baskıların devam ettiği vurgulanan HDP açıklamasında, iktidarın Kürtçe üzerindeki baskıları sistematik bir şekilde arttırdığı belirtilerek, “Belediyeler bünyesindeki Kürtçe ve çok dilli çalışmalar engellenmekte, Kürtçe yayın yapan TV kanalları, gazeteler, dergiler, ajanslar, Kürtçe eğitim veren kreşler, enstitü ve dernekler kapatılmaktadır” denildi.

HDP, Kürt Dil Bayramı’nda anadilinde eğitim talebi başta olmak üzere Kürt dili üzerindeki baskıların kaldırılması çağrısını da bir kez daha yineledi.

Açıklamada, “Kürt dili ve kültürünün korunması ve geliştirilmesinin önündeki engellerin kaldırılması, sadece Kürt halkı açısından değil, bölge halklarının kolektif hafızası açısından da bir gereklilik ve zenginliktir” diye belirtildi.

HDP’nin mesajının devamında şunlar kaydedildi:

“Kürt Dil Bayramı asimilasyon politikalarına karşı bilinçlenme, yok etme siyasetine karşı direnme, hafızasızlaştırma anlayışına karşı sahiplenme ve mücadeleyi yükseltme günüdür.
“Baskılar, sürgün ve şiddetin bütün araçlarıyla yok edilmeye, unutturulmaya çalışılan Kürt diline sahip çıkmak dün olduğu gibi bugün de siyasi varlığımızın, mücadele geleneğimizin, tarihe ve halkımıza karşı sorumluluğumuzun bir gereğidir.
“Hawar Dergisinin 88’inci kuruluş yıldönümünde, asimilasyon ve inkar politikalarına hiçbir zaman boyun eğmeyen Kürt halkını ve büyük bedeller ve emeklerle Kürt dilini yaşatan ve geliştirenleri Celadet Alî Bedirxan ve yoldaşları şahsında selamlıyor, Kürt Dil Bayramı’nı kutluyoruz.”

DTK ise 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, tüm Kürtlere Celadet Alî Bedirxan’ın 88 yıl önce attığı “çığlığa” kulak vererek, dillerini sahiplenmeleri çağrısı yaptı.

Açıklamada, anadilinde eğitim hakkının sorumluluğunu yerine getirmesi için Türkiye’ye, altına imza attığı uluslararası sözleşmelere uyma çağrısı da yapıldı.

Sosyal medyada kampanya

Öte yandan Kürt Araştırmalar Derneği, Kürt Dil Bayramı dolayısıyla sosyal medyada “#Cejnakurdî” hashtag’i ile kampanya başlattı.

Derneğin Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal paylaşım sitelerindeki hesaplarından başlattığı kampanyada kısa sürede binlerce hesap tarafından güne dair Kürtçe mesajlar paylaşıldı.


Zarok TV ile Erivan Radyosu çocukların sesiyle buluştu


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
İbrahim Gökçek'e dair paylaşım yapan hakim görevden uzaklaştırıldı
Sonraki Haber
DSÖ tahmini: Afrika'da nüfusun dörtte birine 'Corona' bulaşabilir