Ana SayfaToplumsal Cinsiyet‘İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir maddesinin tartışmaya açılmasına bile izin vermeyeceğiz’

‘İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir maddesinin tartışmaya açılmasına bile izin vermeyeceğiz’

HABER MERKEZİ – Hükümetin “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılabilir” açıklamasına karşı eylem yapan Kadın Meclisleri, kadınlara her alanda eşit temsiliyet sağladığı belirtilen sözleşmenin tek bir maddesinin tartışmaya açılmasına dahi izin vermeyeceklerini vurguladı.

Hükümetin İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmaya yönelik açıklamaları karşısında kadınların eylemleri sürüyor.

Kadın Meclisleri de İstanbul Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

“İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanacak. Kadınlar eşit yaşayacak” pankartının açıldığı eyleme Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Başkanı Gülsüm Kav, sanatçı Melek Mosso, erkekler tarafından öldürülen kadınların aileleri ile çok sayıda kadın katıldı.

Eylemde konuşan Kav, İstanbul Sözleşmesi’nin hayat meselesi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Sözleşme kadınlara çok hak veriyor diye geri çekiliyor. Her gün öldürülüyoruz. Nasıl bir hak vermektir? Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi bütün alanlarda kadınların eşit temsiliyetini isteyen tek ve ilk sözleşmedir. Sözleşme şiddeti önlüyor. Bunu istemiyorlar. Aile yapısını bozduğu için sözleşme kaldırılıyor. Kadınlar çocuklarının gözü önünde katlediliyor.”

“Biz çok güçlü olduğumuz için sözleşmeye el süremediler. Biz hala çok güçlüyüz ama yöneticiler kadınların yakıcı sorunlarını çözmekte çok güçsüzler” diyen Kav, “Sözleşme uygulansaydı bu kadar kadın cinayeti yaşanmazdı. İstanbul Sözleşmesi’nin tek bir maddesinin tartışmaya açılmasına bile izin vermeyeceğiz. Daha da büyütmek için mücadele edeceğiz” diye vurguladı.

Ardından konuşan sanatçı Melek Mosso ise kadınların kendi özgürlükleri için mücadele etmesini isteyerek, şunları söyledi:

“Kazandığımız haklarımıza sahip çıkalım. Bu yasalar uygulanacak. Meydanlarda barış ve güzellik çığlıkları atacağız. Özgürlüğümüz için bağırmaya, sesimizi yükseltmeye devam edelim. Yetkililer yasaların arkasında dursun. Ben artık giyindiklerim ve konuştuklarımla yargılanmak istemiyorum.”

Eylemde, erkekler tarafından öldürülen kadınların aileleri de tek tek söz aldı. Aileler, İstanbul Sözleşmesi’nin geri çekilmesine tepki göstererek yasaların değil, kadın cinayetlerinin önlenmesini istedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Van Gölü’nde beş mültecinin daha cesedine ulaşıldı: Can kaybı 59'a yükseldi
Sonraki Haber
Muğla'da Pınar Gültekin'den üç gündür haber alınamıyor