Ana SayfaCezaevleriÖlüm orucundaki tutuklu avukatlar için Yargıtay’a çağrı

Ölüm orucundaki tutuklu avukatlar için Yargıtay’a çağrı

HABER MERKEZİ – “Adil yargılama” talebiyle ölüm orucunda olan tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’la görüşen meslektaşları, her iki ismin de durumunun kritik aşamaya geldiği konusunda uyarıda bulundu, Yargıtay’a “Bir an önce karar ver” çağrısı yaptı.

Tutuklu avukatlardan Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda. Timtik’in eylemi 192, Ünsal’ın ise 161’inci gününe girdi.

Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ünsal 63’üncü, Silivri 9 No’lu Cezaevi’ndeki Timtik ise 94’üncü gününde eylemini ölüm orucuna çevirmişti.

Ölüm orucundaki avukatlarla kapalı görüş gerçekleştiren meslektaşları, her iki ismin sağlık durumuna ilişkin açıklama yaparak, Timtik ve Ünsal’ın gönderdikleri mesajları paylaştı.

Ünsal 60, Timtik 40 kilonun altına düştü

Görüşmedeki avukatlardan Didem Baydar Ünsal, aynı zamanda eşi olan ölüm orucundaki Aytaç Ünsal’ın 59 kiloya kadar düştüğünü dile getirdi.

Aytaç Ünsal’ın mide bulantısı yüzünden sıcak ve ılık sıvı tüketemediğini belirten Ünsal, “Geceleri uyurken tükürük birikmesi ile biraz tıkanır gibi olduğunu, nefes darlığı yaşadığını ama bunların nedenini çok araştırmadığını, direnişin kazanacağına olan inancının çok güçlü olduğunu ve iyi hissettiğini söyledi” aktarımında bulundu.

“Direnişlerle dayanışma adına atılan her adımın, her sloganın, yazılan çizilen her yazının ve fiili direnişlerin, yapılan görsellerin, kurguların, söylenen şarkıların-türkülerin hepsinin kendilerine ulaştığını söyledi.
“Bunları gördükçe duydukça çok mutlu olduğunu, dostlarıyla gurur duyduğunu bütün bunların kendilerine güç, moral ve umut olduğunu söyleyerek ve teşekkür ediyor. Hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğimiz günleri iple çektiğini aktardı.”

Ebru Timtik ile görüşen avukatları da, müvekkillerinin oldukça zayıfladığını, ağzında ve boğazında yaraların oluştuğunu aktardı.

Boğazındaki yara nedeniyle Timtik’in konuşurken oldukça zorlandıklarını kaydeden avukatlar, müvekkillerinin 40 kilonun altına düştüğünü kaydetti.

Ölüm orucunda olan meslektaşlarının durumlarının kritik aşamaya geldiğini belirten avukatlar, Yargıtay’ın bir an önce karar vermesi çağrısında bulundu.

Tutuklu avukatların dava süreci

2017 yılında aralarında Selçuk Kozağaçlı’nın da bulunduğu Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) üyesi avukatlar bürolarına yapılan polis baskını sonucu gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Yargılama sonucunda mahkeme, 18 avukata “örgüt üyeliği” ve “örgüt yöneticiliği” iddialarıyla toplam 159 yıl 1 ay 30 gün hapis cezası vermişti.

Avukat Ebru Timtik’e “örgüt üyeliği” suçlamasıyla 13 yıl 6 ay, avukat Aytaç Ünsal’a ise 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

İstinaf Mahkemesi’nce onanan dosya şu an Yargıtay’da.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Şenyaşar ailesinin avukatı: Hastane boyutu meçhulde bırakılmak isteniyor
Sonraki Haber
Ayasofya: Dünya Kiliseler Birliği'nden Erdoğan'a mektup, Papa'dan ilk açıklama