Ana SayfaÇalışma YaşamıKürtçe şarkı paylaştı, memuriyetten men edildi

Kürtçe şarkı paylaştı, memuriyetten men edildi

HABER MERKEZİ – Kayyum yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde veteriner hekim kadrosunda memur olarak çalışan İsmail Taş, sosyal medya hesabından iki yıl önce paylaştığı Kürtçe şarkı nedeniyle memuriyetten men edildi.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde memur olarak çalışan, Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (Tüm-Bel-Sen) üyesi İsmail Taş, kayyumun oluşturduğu Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararı ile memuriyetten men edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre belediyede veteriner hekim olarak çalışan Taş’ın memuriyetten men edilmesine gerekçe olarak ise sosyal medya hesabında Kürtçe şarkı paylaşması gösterildi.

Taş’ın, paylaşımlarına ilişkin daha önce hakkında açılan davada ‘hükmün açıklanmasının geriye bırakılması’ (HAGB) kararı verilmişti.

İsmail Taş’ın memurluktan atılma kararı, Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediyesi’nin yeni kayyumu olan Mahmut Demirtaş tarafından görevlendirilen Genel Sekreter Murat Süzen, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Hidayet Oğuz, Mali Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erdoğan, Fen İşleri Daire Başkanı Cebrail Aslan, 1. Hukuk Müşaviri Abdulbaki Sağlam’ın onayıyla alındı.

Kararda sadece sendika temsilcisi karşı yönde oy kullanırken, şu ifadelere yer verildi:

Yapılan değerlendirme sonucunda adı geçenin terör örgütlerinin propagandasını yapma suçunu işlediği Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı ile bu karar tarihinde sübuta erdiği anlaşıldığından (…) ‘terör örgütleri ile eylem birliği içinde olmak, bu örgütlere yarım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak ya da kullandırmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak’ fiiline karşılık devlet memurluğundan çıkarma cezası ile tecziye edilmesinin kabulüne oy çokluğu ile karar verildi.

Ne oldu?

Kendisinin Mardin Belediyesi’nin henüz büyükşehir olmadan önce 2012 yılında kadrolu olarak göreve başladığını anlatan Taş, Şubat 2018 yılında “bir ihbar” üzerine gözaltına alındığını ve 10 gün gözaltında kaldığını belirtti.

Serbest bırakılmasının hemen ardından görevine devam etmek için belediyeye dilekçe verdiğini ancak hakkında idari soruşturma başlatıldığı gerekçesiyle açığa alındığını ifade eden Taş, yapılan ihbardan bir şey çıkmayınca hakkında sosyal medya hesabından paylaştığı Kürtçe bir şarkı nedeniyle “örgüt propagandası” iddiasıyla dava açıldığını kaydetti.

Açılan dava kapsamında 1 yıl 3 ay hapis cezası verilerek, HAGB kararı çıktığını dile getiren Taş, mahkeme kararının ardından 2019 yılının Mayıs ayında belediyenin HDP yönetiminde olduğu dönem verdiği dilekçe sonrası görevine iade edildiğini hatırlattı.

Ancak belediyeye 19 Ağustos 2019’da yeniden kayyum atanmasının ardından yeniden açığa alındığını ve hakkında “memuriyetten men” istemi ile Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildiğini, ardından da kararın kendisine tebliğ edildiğini söyledi.

Tüm-Bel-Sen: Düşman hukuku

Konuya dair açıklama yapan Tüm-Bel-Sen Mardin Şubesi Eşbaşkanı Deniz Araç, “Hukuksuz ve hiçbir ahlaki ve demokratik değere sığmayan üyelerimize ilişkin ihraçlar derhal durdurulmalı, ihraç edilen üyelerimiz derhal görevlerine iade edilmeli” dedi.

Araç, yaptığı açıklamada kayyum atanan belediyelerde ihraç edilen bin 350 kamu emekçisinin üyeleri olduğunu da anımsattı.

Danıştay: HAGB memuriyete engel değil

HAGB kararı verilen memurların durumu karşısında Devlet Personel Başkanlığı daha önce “(…)hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiğinden bu durumun memuriyete engel teşkil etmediği, bu kapsamda ilgilinin memuriyet görevine son verilmesinin mümkün bulunmadığı değerlendirilmektedir” şeklinde görüş belirtmişti.

Danıştay’ın da benzer yönde çok sayıda kararı bulunmakta. Danıştay 12. Dairesi’nin 2008 ve sonraki yıllarda söz konusu durum için verdiği kararlarda şu ifadeler kullanılmıştı:

Davacı hakkında mahkumiyet kararını veren Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan inceleme ve değerlendirmede; davacının durumunun Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 231. Maddesi kapsamında olduğu ve bu maddede aranılan koşulların gerçekleşmiş olduğu sonucuna ulaşılarak sanık hakkındaki hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmedilmesi karşısında, hükmün sanık hakkında sonuç doğurmayacağının anılan maddede açıkça belirtilmiş olması nedeniyle davacının memuriyetine engel bir mahkumiyet hükmünün bulunduğundan söz etme olanağı kalmamıştır.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
California yangınları: En az sekiz kişi öldü, gökyüzü kızıla boyandı
Sonraki Haber
TÜİK verileri: İşsizlik yüzde 13,4'e yükseldi