Ana SayfaGüncelCumhuriyet Gazetesi çalışanlarının davası ertelendi

Cumhuriyet Gazetesi çalışanlarının davası ertelendi

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Gazetesi çalışanları Hazal Ocak, Olcay Büyüktaş Akça, İpek Özbey ve Vedat Arık hakkında, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a ilişkin yaptıkları haber gerekçesiyle açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, boğaz görünümlü bölgede yer alan evinin önündeki vakıflara ait araziye yaptırdığı çardak ve şöminenin yıkılması üzerine, “Boğaz’da kaçak var” başlıklı haber üzerine Cumhuriyet Gazetesi çalışanları Hazal Ocak, Olcay Büyüktaş Akça, İpek Özbey ve Vedat Arık hakkında dava açmıştı.

Açılan davanın ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

Duruşmada gazeteciler Ocak, Akça, Özbey ve Arık ile avukatları hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak savunma yapan gazeteciler suçlamaları reddederek yaptıkları haberin suç olmadığını, kamuoyunu bilgilendirme amacı taşıdığını söyledi.

Gazetecilerin halkın çıkarlarını gözetmek zorunda olduğunu belirten gazeteciler, ortada bir suç unsurunun oluşmadığını ve beraatlerini talep ettiler.

Ardından söz alan avukatlar da müvekkillerinin yaptığı haberin tamamen kamuoyunu bilgilendirme amacını taşıdığını ifade etti.

Haberin basın ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyleyen avukatlar, müvekkillerinin beraatini istedi.

Avukatlar delil listesini mahkemeye sunmak için mahkemeden süre talebinde bulundu.

Savunmaların ardından kısa bir ara veren mahkeme heyeti, avukatların süre talebini kabul ederek, duruşmayı 18 Mart 2021 tarihine erteledi.
Önceki Haber
HDP'den "Hayatta Kalmak İçin 28 Gün Güvenceli Kapanma" paketi
Sonraki Haber
Gergerlioğlu: Çıplak arama cinsel şiddet ve insan hakkı ihlalidir