Ana SayfaDünyaCalifornia yangınları: En az sekiz kişi öldü, gökyüzü kızıla boyandı

California yangınları: En az sekiz kişi öldü, gökyüzü kızıla boyandı

HABER MERKEZİ – ABD’nin California eyaletindeki 28 noktada süren orman yangınları nedeniyle en az sekiz kişi yaşamını yitirdi, 800 bin hektardan büyük bir alanda hasara yol açtı.

ABD’nin California eyaletinde Ağustos ayında çıkan orman yangınları hala söndürülemedi.

1987’den bu yana yaşanan en büyük orman yangını olarak gösterilen yangın nedeniyle şimdiye dek en az sekiz kişi hayatını kaybetti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre eyaleti etkisi altına alan sıcak hava dalgası nedeniyle sıcaklıklar da rekor düzeylerde seyrediyor.

28 noktadaki yangınların söndürülmesi için 14 binden fazla kişi çaba gösteriyor.

Yangınlar, 800 bin hektardan büyük bir alanda hasara yol açtı.

Öte yandan eyaletin kuzeyinde devam eden yangınlardan yükselen duman ve küller, sert rüzgarların etkisiyle San Francisco bölgesinin üzerine çöktü.

California Üniversitesi’nden (UCLA) iklim bilimcisi Daniel Swain, Twitter’da yaptığı paylaşımda, “aşırı derecede yoğun ve yüksek duman bulutlarının güneş ışınları neredeyse tamamen bloke ettiğini” ifade etti.

Fotoğraf: Brian Feulner / Special to The Chronicle

San Francisco’yu da kapsayan Körfez Bölgesi Hava Kalitesi Yönetim Birimi, orman yangınlarından yükselen duman partiküllerinin “yalnızca sarı-turuncu-kırmızı ışınların yüzeye ulaşmasına izin verdiğini ve bunun da gökyüzünün kızıl görünmesine yol açtığını” söyledi.

Meteoroloji uzmanı Brian Garcia, SFGate’e yaptığı açıklamada, “Bu, çok sık görülen bir durum değil. Çünkü böyle bir hava olayının olması için çok belli bazı koşulların bir araya gelmesi gerekiyor. Bu koşulların en önemlisi yeterli miktarda duman üreten yangınların olması” dedi.

Kentte yaşayan Catherine Geeslin, San Francisco Chronicle gazetesine yaptığı açıklamada, “Dünyanın sonu gelmiş gibi. Gündüz olmasına rağmen hava hala karanlık. Bu karanlıkta öğle yemeğini yemek çok tuhaf. Ancak bir şekilde günlük rutinlere devam etmek gerekiyor” dedi.

Yangınlar nasıl çıktı?

Fotoğraf: AFP

California eyaletinde Ağustos ayında sıcaklıklar rekor seviyelere yükselmiş, ardından da yağmur yağmamasına rağmen 12 binin üzerinde yıldırım düşmüştü.

Kuru havada düşen yıldırımlarla başlayan yangınlar, rüzgarın etkisiyle hızla yayılmıştı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Her yıl dünyada 800 bin kişi yaşamına son veriyor
Sonraki Haber
Kürtçe şarkı paylaştı, memuriyetten men edildi