Ana SayfaGüncelServet Turgut yaşamını yitirdi

Servet Turgut yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – Van Çatak’ta Osman Şiban’la birlikte gözaltına alınan ve “helikopterden atıldıkları” hastane raporuna yansıyan Servet Turgut yaşamını yitirdi.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerlerce 11 Eylül’de gözaltına alındıktan iki gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan ve “helikopterden atıldıkları” hastane raporuna yansıyan yurttaşlardan 55 yaşındaki Servet Turgut, 20 gündür yaşam mücadelesi veriyordu.

Yedi çocuk babası Servet Turgut’un, bu sabah yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdiği bildirildi.

Otopsi işlemleri için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Adli Tıp Merkezi’ne götürülen Turgut’un cansız bedeni ailesi tarafından alındı.

Mezopotamya Beşiğinde Ailelerini ve Yakınlarını Kaybedenler Derneği (MEBYA-DER), HDP il ve ilçe örgütleri yöneticileri, yerine kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Avcı ve çok sayıda yurttaş aileye eşlik etti.

Cenaze daha sonra Edremit’te bulunan Yenimahalle Mezarlığı’na doğru yola çıkarıldı. Giriş ve çıkışları kapatan polisler, mezarlığa sadece aile yakınlarının girişine izin verdi.

Turgut’un cenazesi, ağıtlar eşliğinde toprağa verildi.

img

Van Valiliği’nin 21 Eylül’de yaptığı açıklamada, Turgut’un “dur” ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve bundan kaynaklı yaralandığı ileri sürülmüştü.

Olay günü köyde bulunan Osman Şiban’ın kardeşi Cengiz Şiban ise Servet Turgut’un tarlasında saman topladığı sırada askerler tarafından, ağabeyinin de birlikte çay içtikleri sırada gözaltına alındığını dile getirmişti.

Valilik açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirten Şiban, iki yurttaşın da helikoptere bindirilene dek sağlıklarının yerinde olduğunu söylemişti.

22 Eylül’de Van’a giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyetinden HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Turgut’un sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada “Maalesef bilgiler son derece olumsuz. Tabii ki Allah’tan umut kesilmez ama tıbbi açıdan durumunun çok olumsuz olduğunu söylediler. Aileye de gereken bilgiler verilmiş. Bu yurttaşımızda hem vücut hem kafa travması var. Çok sayıda kırığı var” demişti.

Son olarak Mezopotamya Ajansı’nın (MA) 23 Eylül’de servis ettiği Turgut’un yoğun bakımda çekilen fotoğrafında, solunum cihazına bağlı olduğu, yüzünün kan ve morluklar içinde olduğu görülüyordu.

Turgut’la birlikte gözaltına alınan 50 yaşındaki Osman Şiban ise ailesi tarafından Mersin’e götürülmüştü. Maruz bırakıldığı ağır işkenceden kaynaklı hafız kaybı yaşayan Şiban’ın tedavisi evinde sürdürülüyor.


Bu gözlerin hesabından hiçbirimiz kaçamayız
Önceki Haber
Döviz ve altın alım satımlarındaki vergi oranları düşürüldü
Sonraki Haber
Ağrı'da şüpheli kadın ölümleri: Hem aile hem devlet üzerini örtüyor