Ana SayfaGüncelHDP’den Altan Tan’a yanıt: Aradığı rantı bulamayan isimler

HDP’den Altan Tan’a yanıt: Aradığı rantı bulamayan isimler

HABER MERKEZİ – HDP Sözcüsü Ebru Günay, partilerine dönük saldırılara karşı anti-faşist bloku büyüteceklerini belirterek eski milletvekili Altan Tan’a isim vermeden tepki gösterdi. Günay, “HDP’de rant arayan ama aradığı rantı bulamayan isimler üzerinden HDP’yi kriminalize edemezsiniz. HDP’nin illa bir yerle bağını arıyorsanız biz söyleyelim, bizim tek ve en sağlam bağımız halkımızladır” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, her hafta olağan olarak parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları değerlendirdi.

HDP’nin sekizinci kuruluş yıl dönümüne ilişkin konuşan Günay, “Bundan tam sekiz yıl önce, Türkiye halklarına nefes aldırmayı amaçlayan, demokratik bir gelecek inşası için toplanan bizler;  HDK kararıyla partimiz HDP’yi kurduk. Tekliğin değil, çokluğun partisi olmak için yola çıktık” dedi.

HDP’nin son beş yıldır saldırılarla karşı karşıya kaldığına işaret eden Günay, buna rağmen HDP’nin dimdik ayakta olduğunu vurguladı.

‘Ranta dayalı bir parti değiliz’

Günay, faşizme karşı mücadele yürüttüklerini ifade ederek şöyle devam etti:

Sadece oy verdiği için baskılara maruz kalan, bombaların katliamların hedefi olan, yaşamını yitiren, tutsak olan, sürgün edilen, sivil ölüme mahkum edilmiş yüz binlerce emekçinin alın teri rehberlik ediyor bizlere. Maruz kaldığımız baskıların binde birine maruz kalan hiçbir parti ayakta kalamazdı. Hele hele AKP ya da MHP gibi rant ve sömürü için kurulan partiler birkaç ayda yerle yeksan olurdu. Peki, nasıl oluyor da HDP dimdik ayakta? Çünkü HDP, temelleri çok sağlam bir paradigmadır. Rant ve çıkar ortaklığına dayalı bir parti değiliz biz.

‘Tek bağımız halkımızladır’

HDP’nin çeşitli çevrelerce kriminalize edilmek istendiğine değinen HDP Sözcüsü, isim vermeden dün Doğu Perinçek’in sahibi olduğu Aydınlık gazetesine demeç veren HDP eski milletvekili Altan Tan’a yanıt verdi.

HDP’de rant arayan ama aradığı rantı bulamayan isimler üzerinden HDP’yi kriminalize edemezsiniz. HDP’nin illa bir yerle bağını arıyorsanız biz söyleyelim, bizim tek ve en sağlam bağımız halkımızladır. Bütün saldırılara karşı anti-faşist bloku büyüterek faşizmi yeneceğimize dair kararlığımız tamdır. Tecride karşı mücadele etmeye devam ederek bu ülkeye barışı, demokrasiyi ve adaleti mutlaka ama mutlaka getireceğiz. Bu vesileyle pazar günü İstanbul’da yapacağımız merkezi kutlamamıza bütün dostlarımızı davet ediyoruz ve herkesi bekliyoruz.

Kürtçe tiyatro oyunun yasaklanması

Günay, Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM), tiyatro ekibinin Teatra Jiyana Nû (Yeni Yaşam Tiyatrosu) tarafından sahnelenecek ‘Bêrû’ oyununun Gaziosmanpaşa Kaymakamı tarafından “kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek yasaklanmasını “rezil bir durum” diye niteledi.

İstanbul Valisi ve İçişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün oyunda PKK propagandası olduğu yönündeki açıklamaların da tepki gösteren Günay, “Valiliğin ve İçişleri Bakanlığının konuya ilişkin açıklamaları Sevgili Vedat Türkali’nin sözlerini bize hatırlatıyor: ‘Bu kadar cehalet eğitimle mümkündür’. Bunlarda birazcık utanma duygusu olsa bir gün bile o makamlarda durmazlardı” dedi.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Mevsimlik işçilerin minibüsü TIR'la çarpıştı: İkisi çocuk 11 yaralı
Sonraki Haber
Zırhlı aracın ezdiği Cihan Can'ın davasında hakim, avukata 'seni dinlemeyeceğim' dedi